Oroszország;USA;fegyverkezés;

- Új fegyverkezési verseny indul?

A washingtoni külügyminisztérium hivatalos adatai szerint Oroszországnak jelenleg 1643 bevethető nukleáris robbanófeje van, eggyel több, mint az Egyesült Államoknak. Az amerikai jelentés az új START leszerelési megállapodás alapján készült és a szeptember 1-ig terjedő időszak adatait tükrözi. A számok azt mutatják, hogy idén március óta mindkét ország növelte hadrendbe állított nukleáris robbanófejeinek számát, márciusban az amerikaiak 1585, az oroszok 1512 robbanófejet tartottak készenlétben.

A 2010-ben aláírt új START megállapodás értelmében mindkét ország az vállalta, hogy legfeljebb 1550 nukleáris robbanófejet tart hadrendben, azaz, jelenleg Washington és Moszkva is megsérti a megállapodást. A fegyverzetkorlátozási és nonproliferációs szervezet adatai szerint mindkét nagyhatalomnak ennél jóval nagyobbak a készletei, Oroszországnak több mint nyolcezer, az Egyesült Államoknak több mint hétezer robbanófeje van raktáron, de nem mindegyikhez áll rendelkezésre hordozóeszköz.

Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben azt nyilatkozta, hogy az orosz-amerikai viszony kiéleződése és az Ukrajnának nyújtott NATO-támogatás miatt Oroszország nemzetbiztonsági okokból kénytelen modernizálni nukleáris arzenálját. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ugyanakkor egy interjúban cáfolta, hogy új fegyverkezési verseny lenne kibontakozóban.

A 2010-es START-egyezmény 2020-ban jár le, de elvileg mindkét fél kezdeményezheti újratárgyalását, de ki is vonulhat a megállapodásból.

Kiterjedt nemzetközi együttműködéssel a világ eddigi legnagyobb távcsövének építése kezdődik meg a Hawaii-szigetek Mauna Kea vulkánjának csúcsánál.