Hawaii;szuperteleszkóp;

- Szuperteleszkóp épül Hawaii szigetén

Kiterjedt nemzetközi együttműködéssel a világ eddigi legnagyobb távcsövének építése kezdődik meg a Hawaii-szigetek Mauna Kea vulkánjának csúcsánál. 

A horribilis összeget felemésztő, mintegy 5,5 milliárd dolláros (körülbelül 1380 milliárd forint) projekt résztvevői: az Egyesült Államok, Kína, Kanada, India és Japán. A távol-keleti szigetország a költségek csaknem negyedét állja. A szuperteleszkóp a Földön a leghatalmasabb, 30 méter átmérőjű lesz. A kivitelezés bonyolultságát jól jelzi, hogy befejezése csaknem egy évtizedet vesz igénybe, a tervek szerint 2022 során adhatják át. A távcső teljesítménye jóval nagyobb lesz, mint az 1999 óta ugyancsak Manau Keánál felállított japán Subaru teleszkóp.

A beruházás ünnepélyes kezdetére az érintett országokból száz csillagász gyűlik össze a kiszemelt helyszínen, több mint 4000 méteres magasságban. A szakértők azt remélik, hogy az távcsőgigásszal minden eddiginél jobban sikerül megérteni a kozmosz felépítését és választ kapni a világegyetem létrejöttéhez vezető ősrobbanás teóriájához hasonló, nyitott kérdésekre. Segítségével arra is nagyobb esély nyílik, hogy más bolygókon az eddiginél hatékonyabban kutassanak az élet esetleges jelenléte után – mondta a Japan Times munkatársának Manasori Ie professzor, a japán csoport vezetője.

Nem járt Afrikában, mégis elkapta az Ebolát egy spanyol nővér. A 44 éves, férjezett, gyermektelen az első európai, akit megfertőzött a vírus. Az asszony két Afrikából hazaszállított spanyol Ebola-beteg ápolásában is részt vett a madridi III. Károly kórház elkülönített részlegében. Ebben a kórházban ápolták az augusztus 12-én elhunyt Miguel Pajares misszionáriust, majd a szeptember 26-án elhunyt Manuel García Viejót is.