alkotmánybírák;Fidesz-kormány;

Fotó: Népszava

- Meghallgatják a Fidesz alkotmánybíró-jelöltjeit

Ma hallgatja meg az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága a Fidesz három alkotmánybíró-jelöltjét, akiknek megválasztása a szerdai plenáris ülésen várható.

Az MSZP a jelöltállításban sem vett részt, mert színjátéknak tartották azt és ma sem mennek el a meghallgatásra. Ugyanakkor azt közölték, az egyik jelöltet, Czine Ágnest felkészült, komoly bírónak tartják, aki eddigi pályafutása alapján alkalmas a tisztségre, de tartanak attól, a Fidesznek nem az a fontos, Czine milyen pozíciót tölt majd be, hanem az, hogy ezzel egyidejűleg milyen tisztség üresedik meg. Távozásával ugyanis új vezetőt kell kinevezni a Fővárosi Ítélőtábla Büntető Kollégiumának élére, márpedig az "e kollégiumban dogozó bírák hozzák a legtöbb jogerős ítéletet szinte az összes politikai érintettségű büntetőügyben".

Egy másik jelöltről Sulyok Tamás ügyvédről azt írták: életrajza alapján tudható, hogy közvetlen munkakapcsolatban állt Trócsányi László igazságügyi miniszterrel, de bíznak abban, hogy nem a tárcavezető informális kapcsolattartójaként, hanem a törvényben előírt módon végzi majd munkáját. A harmadik jelölt, Varga Zs. András elfogadhatatlan az MSZP számára. Emlékeztettek: a Fidesz jelöltje Polt Péter legfőbb ügyész korábbi helyetteseként közvetlen felelősséggel tartozik azért, hogy "az ügyészség a Fidesz politikai érdekeinek szolgálatában jól átgondolt és időzített koncepciós eljárásokat folytatott és folytat ma is a kormány politikai ellenfeleivel szemben".

Egyébként nemcsak az MSZP, a többi ellenzéki párt is kifogásolta, hogy ismét kizárólag a Fidesz által javasolt alkotmánybíró-jelöltekről szavaz az Országgyűlés. Megírtuk: az Alkotmánybíróság tagjait jelölő ötpárti eseti bizottság kilenctagú, a Fidesz öt tagot delegálhat, a KDNP, az MSZP, a Jobbik és az LMP pedig egyet-egyet. Mivel a jelöltséghez öt igen kell, az ellenzék összefogva sem tud saját jelöltet állítani, a Fidesznek viszont nincs szüksége a KDNP támogatására sem, hogy jelöljön valakit.

Az Országgyűlés igazságügyi bizottságának elnöke kezdeményezi, hogy a testület hallgassa meg Székely Lászlót, az alapvető jogok biztosát a VIII. kerületi tűcsereprogramról készült jelentés ügyében.