A közlemény szerint a horvátok június 30-án ideiglenes intézkedéseket kértek a Mol-lal szemben a választottbíróságtól, ezek alapján szerették volna átmeneti korlátozó végzés keretében eltiltani a Mol-t az INA részvények feletti rendelkezés jogától. A Mol ezt ellenezte, de nem kért a horvátok ellen ideiglenes intézkedéseket. Nyilatkozatháború bontakozott ki az ügyben, mert horvát közlemények azt sejtették, hogy az általuk kért pontokat jóváhagyta az UNCITRAlL szabályai szerint eljáró eseti választottbíróság, míg a Mol ezt cáfolta.
Az UNCITRAL augusztusban az ideiglenes intézkedésekről hozott döntése szerint Horvátország valószínűsítette ugyan az ügy érdemi részére vonatkozó állításait, de ez csak és kizárólag annyit jelent, hogy amennyiben és csak abban az esetben, ha Horvátország a választottbírósági eljárás során bizonyítani tudja a MOL-lal szembeni állításait, akkor megnyerheti ezt a pert. Mindez azon múlik, hogy a Horvátország által bemutatott bizonyítékokat a választottbíróság valóban bizonyító erejűnek tekinti-e majd.
A választottbírósági döntés rendelkező része pedig kimondja, hogy a MOL minden esetben az INA legjobb üzleti érdekeinek megfelelően köteles gyakorolni az INA-val kapcsolatos jogait, beleértve a részvényesi jogokat is, valamint a "MOL-nak biztosítania kell, hogy amennyiben az INA részesedése eladásra kerül, a vevő INA részvényesi minőségében a MOL helyébe lépjen és viselje a választottbíróság döntéseinek az INA részvényesi viszonyaira vonatkozó megállapodások érvényességével kapcsolatos következményeit".
A választottbíróság lépése, hogy az ellentmondó nyilatkozatok miatt közös közlemény kiadására kötelezte a feleket, meglepő, de alapvetően a Mol érdekeinek megfelelő intézkedés - értékelte a bíróság lépését a Népszavának Sonnevend Pál, az ELTE nemzetközi jogi tanszékének docense. Az ügy előzménye, hogy korábban a horvát kormány nem teljesen a tényeknek megfelelő információkat szivárogtatott ki a választottbírósági döntésről. Vélhetően a Mol nem hagyta szó nélkül, és panaszt tett a választottbíróságnál. Most a bíróság tiszta helyzetet teremtett azzal, hogy a feleket közös nyilatkozatra kötelezte. Így most feketén fehéren kiderült, hogy az ügy érdemi részéről nem született döntés, azonban a horvát kormány kérése ellenére átmenetileg sem tiltja meg a Mol-nak az INA-val kapcsolatos üzleti tevékenységét, sem azt, hogy feltételekkel akár a horvát olajtársaságban lévő részesedését is eladja. Vélhetően a Mol-nak kedvező döntés - mondhatni részsiker - az is, hogy a választottbíróság megtiltja a peres feleknek, hogy ezentúl bármit is nyilatkozzanak az ügyről. Ugyanis egy tőzsdei cég életére, részvényárfolyamára egy ilyen nyilatkozatháború komoly hatással lehet. A választottbírósági eljárás még akár évekig elhúzódhat - mondta Sonnevend Pál.