pályázat;Hortobágy;KEHI;földbérlet;legelők;földvita;

A legeltetés a puszta állapotának „karbantartása” miatt is szükséges FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Még tart a hortobágyi földvita

Nem vonultak le a hortobágyi gazdák a legelőikről, bár tegnap lejárt az évekkel, évtizedekkel korábban kötött bérleti szerződésük. Át kellene adniuk a területet az új bérlőknek, akik közül - állítják a gazdák - soha nem foglalkoztak jószággal, de az uniós támogatások kívánatos falattá tették a legelőket. Az óriási vihart kiváltó pályázatok miatt a kormányfő elrendelte a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálatát, ám ma sem ismert, milyen eredményre jutottak. 

Nem vonulnak le a hortobágyi gazdák a legelőikről. Nemigen tehetnek mást, hiszen az eddig bérlők többsége egyetlen hektárt sem nyert a tavaly kiírt földbérlet pályázatokon, de ha elhagyják a területet, nincs mit enni adjanak az állataiknak. A miniszterelnök szavában, a Kehi vizsgálatában hiába bíztak, a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) sorra írja alá a vitatott szerződéseket az új bérlőkkel.

A gazdák tiltakoznak, s egyikük a Népszavának elmondta, különös véletlen folytán vasárnap este, a születésnapján valaki a vasúti sínekre terelte a nyáját. Sem a rendőrség, sem a HNP nem volt hajlandó foglalkozni Mavranyi Zsigmond juhász panaszával. A családi összejövetel alatt valahogy kinyílt az akol ajtaja és a gazda 350 birkája a vasúti síneken találta magát és két birkáját és egy kecskéjét elütötte a tehervonat. Nincs rá bizonyítéka, hogy ki, vagy kik hajtották a sínekre a nyájat, de nem zárta ki, hogy a múlt heti tiltakozó megmozdulása után a szerződés lejárta és a legelő átadásának határidejének előestéjén nem véletlenül kerültek a birkái a vonat elé.

Mavranyi Zsigmond a múlt héten 300 birkát hajtott a 42. számú főút berettyóújfalui szakaszára tiltakozásul a nemzeti park szerinte kétes pályázatai miatt. A gazda attól tart, legközelebb az országútra hajtják a birkáit, s akkor súlyos balesetet is okozhatnak az állatok. Hiába próbálnak megfélemlíteni, akkor sem hátrálok meg, s ha nem történik semmi, újra az útra hajtom a jószágot - mondta elkeseredve lapunknak a juhász. A gazda elmondta, a berettyóújfalui kapitányságról elküldték azzal, hogy nem hozzájuk tartozik az ügy, vigyázzon a birkáira, s nem járt nagyobb sikerrel sem a kerület országgyűlési képviselőjével, sem a nemzeti parkkal. 

Mavranyi azt is panaszolta, amíg nem volt támogatás a legelőkön, több mint 200 hektárért évi 800 ezer forintot fizetett a nemzeti parknak. Most, hogy jelentős összegeket lehet fölvenni a területalapú támogatásokból, sok "csokornyakkendős" megjelent a hortobágyi pusztán - állította.

Nem kis pénzekről van szó, hiszen a forint gyengülésével, a területalapú és az agrár-környezetgazdálkodási támogatással együtt, hektáronként 100 ezer forintnál is többet lehet majd az új bérlőknek "lelegelni" a Hortobágyon.
Mavranyi azt sem érti, hogy ő a fiával mindössze 50 hektárra pályázott, annyi már elég lett volna a nyájának, de egy négyzetmétert sem nyert. A "szerencsés" pályázók között van nyugdíjas rendőr, meg a berettyóújfalui polgármester munkatársának a családtagjai is, de Mavranyi szerint egyiknek sincs jószága.

Gőgös Zoltán, az MSZP alelnöke, szakpolitikus lapunknak azt mondta, ő azt javasolta a kisemmizett gazdáknak, ne hajtsák le a legelőkről az állataikat, amíg az új bérlő nem jelenik meg a saját állományával. A korábbi bérlők ugyanis hivatkozhatnak a természeti értékek védelmére, hiszen a legeltetés nélkül a terület gyorsan leromlik, bebokrosodik. Ettől függetlenül a gazdák pertársaságot alapítva polgári pert indíthatnak a HNP ellen.

Még ha egyáltalán beleegyeznének is az állományuk levágásba, több ezer birkát, szarvasmarhát nem lehet egyik-napról a másikra levágni - mondta Gőgös Zoltán. Nem beszélve a jelentős veszteségről, ami érné a gazdákat, hiszen a birkánál egy tenyészállat értéke átlagosan 40 ezer, vágóállatként 15 ezer forintot ér. Ez több száz jószág esetén már szép summa - a veszteség oldalon.

Gőgös arra is felhívta a figyelmet, hogy olyan területeket, ahol eddig többen is békésen megfértek, most egy pályázónak ítéltek, gyakran úgy, hogy az illetőnek még állatállománya sincs. Ráadásul az új bérlőknek a korábbi hektáronkénti bérleti díj felét kell majd kifizetni - említette a szakpolitikus.
Ha kell újra megyünk Budapestre, Orbán Viktor eddig minket etetett az ígéreteivel, most etesse a birkáinkat - jegyezte meg Mavranyi Zsigmond.

                                                     Hiányzó válaszok
Minden szerződést, ami jogilag megköthető, megköt a nemzeti park - válaszolta nemzeti park nevében a Földművelésügyi Minisztérium a Népszava földpályázatokkal kapcsolatos kérdéseire. A HNP Igazgatóság 92 birtoktestre összesen 163 nyertessel köt szerződést, mely 12 502 hektár terület haszonbérbe adását jelenti. (76 hektár legelő jut nyertesenként átlagban.). Az új haszonbérlők döntő hányada még nem lépett birtokba, így tehát fogalmilag kizárt ellenőrizni a pályázatában vállaltakat. A birtokba lépést követően a HNPI a vállalt állatállomány meglétén felül minden szerződésben vállalt kötelezettségét ellenőrzi.
Természetesen a Kehi válaszára is kíváncsiak lettünk volna, hogy mikor fejezi be a hortobágyi pályázatokkal kapcsolatos vizsgálatait, de míg korábban legalább egy - egy telefonos visszajelzést kaptunk arról, hogy a tárgyhó utáni hónap végéig befejezik az ellenőrzést, a legutóbb augusztusban, majd most írásban megismételt kérdésünkre már a telefonon sem kaptunk ígéretet.

Idén júliusban soha nem látott mennyiségű cég szűnt meg az építőiparban Magyarországon: az egy hónap alatt regisztrált 815 törlés 170-nel több az eddigi legrosszabb hónapnál, és 73 százalékkal magasabb a tavaly júliusi értéknél - közölte az Opten céginformációs szolgáltató.