építőipar;Opten;cégbedőlés;

- Bedőlési hullám az építőiparban

Idén júliusban soha nem látott mennyiségű cég szűnt meg az építőiparban Magyarországon: az egy hónap alatt regisztrált 815 törlés 170-nel több az eddigi legrosszabb hónapnál, és 73 százalékkal magasabb a tavaly júliusi értéknél - közölte az Opten céginformációs szolgáltató.

A megszűnések száma magas a szektorban, de a kilátások javulnak - idézi a közlemény Tóth Tamást, az Opten ügyvezető igazgatóját, aki elmondta: az adatokból csak az egyszeri technikai hatások figyelembevételével érdemes az ágazat kilátásaira vonatkozó következtetéseket levonni. Felhívta a figyelmet arra, hogy július óta a Cégközlöny nem hetente, hanem naponta jelenik meg, és ezzel lerövidült az egyes határozatok megszületése és közzététele közötti idő. Ez korábban 3-6 hét is lehetett, július eleje óta viszont akár egy héten belül is megtörténhet a közzététel, így most olyan megszűnéseket és egyéb bejegyzéseket látunk, amelyek a régebbi rendszerben augusztusra, egyes esetekben pedig szeptemberre tolódtak volna.

Ezzel együtt az építőiparban sok a bedőlés, az ágazatban a tavalyi egész éves 5700-zal szemben már a hetedik hónap végére csaknem 4000 céget törölt a cégbíróság. Júliust leszámítva sem rózsás a helyzet, de a kilátások javuló tendenciát valószínűsítenek - mondta Tóth Tamás. A megszűnések között ugyanis csökken azoknak a cégeknek az aránya, amelyeket felszámolási eljárás eredményeként töröl a cégbíróság. Tavaly júliusban a megszűnő cégek háromnegyede, idén viszont már csak valamivel több mint a fele tartozott ebbe a kategóriába. Az építőipar továbbra is a fertőző ágazatok egyike - figyelmeztetett.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új jelentésében harcot hirdet az e-cigaretta ellen. A szervezet megtiltaná a beltéri helyeken való használatát, valamint fiatalkorúaknak szánt reklámozását és árusítását.