Egyesült Államok;Pentagon;légicsapások;Iszlám Állam;túszok;James Foley;Delta Force;

Többmilliós váltságdíjat követeltek Foleyért – Folytatódtak az amerikai légicsapások FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOHN CANTLIE

- Sikertelen túszszabadítás

Az amerikai légierő folytatja az iraki légicsapásokat az Iszlám Állam (IS) fenyegetőzései, az IS valószínűleg brit születésű harcosa által végrehajtott brutális kivégzést követően is. A Pentagon megerősítette, hogy az amerikai Delta Force különleges egység kommandósai július elején megpróbáltak kiszabadítani több amerikai túszt, köztük James Foleyt, de nem jártak sikerrel.

Az amerikai légierő a kivégzésről készült videófelvétel keddi közzététele óta 14 légicsapást hajtott végre, légitámogatást nyújtott a dzsihadista erőktől nemrégiben visszafoglalt moszuli gát közelében harcoló iraki és kurd pesmerga erőknek, erősítették meg kurd források. Amerikai tisztviselők bejelentése szerint az IS-hez tartozó számos járművet és más célpontokat semmisítettek meg.

Washington szerdán este erősítette meg a Foley lefejezéséről közzétett videó hitelességét. Barack Obama közleményben ítélte el a cselekményt, amely "sokkolta a világ közvéleményét". Az amerikai elnök részvétét nyilvánította Foley családjának, s a szülőknek már beszélt arról, milyen erőfeszítéseket tettek az amerikai túszok kiszabadítása érdekében.

A Pentagon később megerősítette, hogy július elején a Delta Force mintegy két tucat kommandósa megkísérelt egy rendkívül kockázatos szabadítóakciót. Ez volt az első alkalom a szíriai polgárháború kitörése óta, hogy az Egyesült Államok nyilvánosan elismerte, katonái szíriai területen akciót hajtottak végre.

A The New York Times úgy értesült, a túszszabadítást Szíria északi részén, egy olajfinomító közelében hajtották végre, a helikopterről ledobott különleges egységek azonban nem találták a túszokat a megadott rejtekhelyen. Tűzharcba bocsátkoztak a terroristákkal, az IS több emberét megölték.

A pontos helyszínt a Pentagon nem hozta nyilvánosságra. Meg nem nevezett források megerősítették, hogy a túszok között volt egy másik amerikai újságíró, Steven Sotloff, akiről Foley gyilkosa a kamera előtt azt mondta, Obama elnök kezében van az élete, őt is megölik, ha az amerikaiak nem hagynak fel a légicsapásokkal.

A NYT a család információi alapján közölte, hogy az IS (korábban ISIS) többmillió dolláros váltságdíjat követelt volna Foley elengedéséért. Az Egyesült Államok azonban következetesen kitart álláspontja mellett, hogy nem tárgyal terroristákkal.

Kivégzése előtt a fotóriporter arról beszélt, mennyire sajnálja, hogy nem töltött több időt családjával, s utalt arra is, hogy megmenekülhetett volna, ha nem amerikai lenne. Idén tavasszal négy francia és két spanyol újságíró kiszabadult az Iszlám Állam (IS) fogságából, mivel a két kormány hajlandó volt fizetni értük.  

A New York Times oknyomozó újságírói múlt hónapban tették közzé, hogy az al-Kaida terrorszervezet és a hozzá kapcsolódó szervezetek 2008 óta legalább 125 millió dollár bevételre tettek szert emberrablások révén, jobbára az európai kormányoktól kapott váltságdíjakból. Csupán tavaly 66 millió dollárt utaltak át a terrorcsoportok számlájára.

Foley 21 hónapot töltött a dzsihadisták fogságában, az első 16 hónapban a hozzátartozói azt sem tudták, hol van. Két váltságdíj ellenében szabadult spanyol kollégájától értesültek a hollétéről. Az Egyesült Államoknak és Európának egyeztetnie kéne álláspontját a váltságdíj kérdésében, sürgette David Rohde újságíró a Reutersnek írt cikkében.

A New York Times munkatársát a tálibok ejtették foglyul 2008-ban, de egy évvel később - egy afgán újságíró segítségével - sikerült megszöknie.

Az Európai Unió külügyi főképviselőjének szóvivője közleményben ítélte le az amerikai újságíró meggyilkolását, s együttérzését fejezte ki Foley családjával, barátaival és kollégáival. Az Iszlám Állam tagadja az általánosan elismert jogokat és értékeket, így a sajtószabadság jogát is, amelynek érdekében Foley számos alkalommal az életét kockáztatta - hangsúlyozta a közlemény.

Az önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaság „miniszterelnöke”, Olekszandr Zaharcsenko múlt hét végén azt állította, hogy soraikban nem csak ukránok és oroszok, hanem már más nemzetiségűek is harcolnak. Ukrán katonai szakértő szerint a szakadárok között az ukrán állampolgárok aránya kevesebb, mint 50 százalék. A határőrség már az ukrán-magyar határon is szűri az esetleges önkénteseket.