devizahitel;bírák;perek;

- Pénz kaptak a bírók a devizahiteles perekre

Mintegy 700 millió forintot kaptak a bíróságok a devizahiteles perek intézésére. Egy csütörtökön megjelent kormányhatározat összesen 2614,4 millió forint egyszeri átcsoportosítását rendeli el, amiből a bíróságok "pénzügyi intézmények devizában nyújtott fogyasztói kölcsönszerződéseinek rendezése" címén személyi juttatásokra 251,8 millió, munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adóra 68,1 millió, dologi kiadásokra 49,5 millió, beruházásokra 330,6 millió jut.

A mintegy 400 magyarországi pénzintézet a törvény szerint a devizahiteles szerződések egyoldalú módosításainak tisztességtelensége kapcsán augusztus 25-ig indíthat pert a magyar állam ellen. Ezek az eljárásokat rendkívül szoros határidővel kell intézniük a bíróságoknak, első és másodfokon egyaránt a 30-30 napon belül meg kell hozniuk a döntést.
Az Országos Bírósági Hivatal szerint a bírósági szervezet felkészült akár 400 ügy fogadására. Az új perekkel kapcsolatban felmerülő többletfeladatok, személyi és tárgyi feltételek biztosítása azonban többletköltségekkel jár. A keresetek feldolgozásában az előzetes tervek szerint mintegy 850 bíró és igazságügyi alkalmazott vesz részt. A támogatást egyrészt informatikai eszközök, másrészt egyéb tárgyi feltételek - mint például tárgyalótermek bérlése, bútorozása - biztosítására fordítják.

Szeptember végére a törvényszéknél lezárulhat a munka, októberben a Fővárosi Ítélőtáblához kerülhetnek az ügyek, ahol a törvény szerint szintén 30 nap alatt kell meghozni a döntéseket, a jogerős határozatok ellen pedig a Kúriához fordulhatnak a felek rendkívüli jogorvoslattal. Így várhatóan az év vége felé lezárulhat a perfolyam és újraindulhatnak az adósok és a pénzügyi intézmények közötti egyedi perek, amelyek már rövid időn belül konkrét elszámolással végződhetnek. A pénzügyi intézményeknek a várhatóan szeptemberben megszülető külön törvény szabályai szerint kell majd a fogyasztókkal elszámolniuk.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) erőlteti, hogy a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) sofőrei menjenek át a közbeszerzési pályázaton elnyert 12 fővárosi agglomerációs járatot üzemeltető Volánbuszhoz, annak ellenére, hogy a budapesti cégnél is jelentős sofőrhiány van. Komoly nyomás nehezedik emiatt a BKV-s buszvezetőkre is. A BKK a tulajdonosi jogkör gyakorlójaként kényszeríti a BKV-t.