USA;gyilkosság;megemlékezés;Missouri;

- Közbelépett a kormányzó

Számos amerikai nagyvárosban, köztük Washington DC-ben, New Yorkban, Chicagóban, Detroitban és Atlantában tartottak megemlékezést péntekre virradóra a Missouriban egy hete lelőtt fegyvertelen fekete tizenéves, Michael Brown emlékére. Jay Nixon, Missouri kormányzója az állami rendőrséget bízta meg a rend helyreállításával St. Louis jórészt afrikai-amerikaiak lakta elővárosában. Fergusonban vasárnap zavargások törtek ki, a helyi rendőrség könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatta szét a tömeget, s azóta minden este tüntettek.

Nixon kormányzó Fergusonban tartott csütörtöki sajtóértekezletén jelentette be, hogy a helyi rendfenntartási feladatokat az állami rendőri erőkre ruházza át. A helyi hatóságokat sokan bírálták, mivel intézkedéseikkel csak súlyosbították a helyzetet. Nincs magyarázat arra, miért hagyták a fiú holttestét órákig takaratlanul, miért nem hozták nyilvánosságra a boncolás megállapításait. A helybeli fekete közösség azzal vádolja a rendőröket, hogy túlzott erőt vetettek be a tüntetők ellen, s gyakran mindenféle ok nélkül igazoltatják az afrikai-amerikai fiatal férfiakat. Bírálta a helyi rendőrség módszereit Claire McCaskill, Missouri állam szenátora is.

Barack Obama már másodszor szólalt meg Michael Brown halála ügyében, az amerikai elnök ismét nyugalomra szólított fel, s felhívta a hatóságokat, hogy „nyílt és átlátható” módon vizsgálják ki a haláleset körülményeit. Obama kifogásolta a túlzott rendőri erőszakot, azt azonban nem kérte, hogy hozzák nyilvánosságra a rendőr nevét, aki Brownt lelőtte. A közösségi oldalakon több halálos fenyegetés is megjelent. Egy Anonymous hackercsoport azt állította, hogy sikerült azonosítaniuk a rendőrt, akinek személyazonosságát azóta sem tették közzé. Twitterre a nevét és a fotóját is feltették. A helyi rendőrfőnök azonban cáfolta, hogy a fergusoni rendőrségnél dolgozna hasonló nevű tiszt.

A missouri Highway Patrol parancsnoka, Ron Johnson kapitány szintén fekete, a környéken született, a helyiek jól fogadták. Elmondta, neki is tizenéves gyerekei vannak, s szeretné, ha biztonságban sétálhatnának az utcán. Azt ígérte, hogy a Fergusonba kirendelt, gyakorlatilag katonai felszereléssel ellátott egységek nem fognak provokatívan viselkedni, az állami rendőröket utasította, hogy ne viseljenek gázálarcot, s páncélozott járműveiket a háttérbe vonják vissza.

Ellentmondásos véleményekkel találkozik az ember az orosz médiában, amikor annak igyekszik utánajárni, milyen következményekkel jár Vlagyimir Putyin rendelete egyes élelmiszercikkek importtilalmáról.