Kedden délután összeül az MSZP budapesti párttanácsa, hogy a hétfői ellenzéki egyeztetésen "asztalra tett" megállapodás-tervezetről döntsön. Lapunk úgy tudja, hogy a javaslatcsomagot az Együtt-PM és a DK vitte a tárgyalásra. A csaknem négyórás egyeztetése után Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke azt mondta, a tervezet rendezi a kerületi kérdéseket és a főpolgármester-jelölt személyének ügyét is. Utóbbiról annyit mondott: jó esély van arra, hogy Tarlós István főpolgármester méltó ellenfelet kap. Forrásaink szerint ez az ellenfél Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos lehet, akit az Együtt-PM színeiben indítanának az októberi önkormányzati választáson - a baloldali pártok közös jelöltjeként. Falus korábban az MSZP tagja volt, majd a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Egyesület alapítói között tűnt fel. A volt országos tiszti főorvost értesülésünk szerint az Együtt-PM eredetileg a II. kerületi polgármesteri címért indította volna. Mindenképpen a szövetség színeiben méreti meg magát, csak így szerepelhet ugyanis az Együtt-PM kompenzációs listáján, és kerülhet be veresége esetén a fővárosi közgyűlésbe.
Falus Ferenc FOTÓ: Népszava
A tervezet szerint koordinált indulás lesz Budapesten, vagyis a jobboldalinak számító nyolc kerületben a baloldali pártok egymással szemben is indítanak jelöltet, és a fővárosban is külön kompenzációs listát állítanak. A csomagon változtatni már nem lehet, azonban csak akkor válik véglegessé, ha a pártok igent vagy nemet mondanak rá. A feleknek 24 órájuk van erre.
Lapunk úgy tudja, hogy a szocialisták számára nem feltétlenül előnyös az Együtt-PM, illetve a DK ajánlata, mert például az V. kerületben nem az MSZP-s Steiner Pált, hanem Juhász Pétert, az Együtt társelnökét indítanák a polgármesteri pozícióért és a IX. kerületben sem az MSZP-nek kedvezően állították össze a listát. Forrásaink szerint ezért nem biztos, hogy a szocialisták előrehozott budapesti párttanácsa igent mond a tervezetre - ebben az esetben nem lesz megállapodás. Ha elutasítják az egyezséget, akkor ősszel önállóan indul mind a három szervezet, ha viszont elfogadják, akkor várhatóan szerdán nyilvánosságra hozzák a részleteket.
Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke közölte, a csomag azt is tartalmazza, kit szeretnének az egyes kerületek közös polgármesterjelöltjeinek, benne van az egyes kerületek kompenzációs listájáról szóló megállapodás és az egyéni választókerületek felosztása is. Elmondta, hogy pártja elnöksége hétfőn délelőtt olyan felhatalmazást adott a tárgyaló-delegációnak, amely tulajdonképpen megegyezik az elfogadott tervezettel, ezért semmi akadálya nem lesz annak, hogy a csomagot jóváhagyja a DK elnöksége. Lapunk úgy értesült, hogy Gyurcsány Ferenc pártja az egyeztetések kezdete óta az Együtt-PM-mel előre egyeztetett, közös álláspontot képvisel Budapesten, ezért nem meglepő, hogy igent mondanak a megállapodásra.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke sikeresnek minősítette a tárgyalásokat. Kijelentette, az ellenzéket a Fidesz új választási törvénye hozta igazán nehéz helyzetbe. Április 6-án a fővárosban több volt a baloldali voks, az MSZP, az Együtt-PM és a DK feladata, hogy ezt a számszerű többséget politikai többséggé kovácsolja - tette hozzá. A szocialista politikus is úgy értékelte, hogy Tarlós Istvánnak olyan kihívója lesz, aki ismét nyílttá teszi a versenyt a főpolgármesteri posztért.
Horváth Csaba, a szocialisták tárgyaló-delegációjának vezetője vasárnap még arról beszélt az MTI-nek, hogy csak hat olyan kerület van, ahol közel végleges a megállapodás. A fennmaradó kilenc esetében egyes helyeken radikálisan nagy, máshol kisebb a véleménykülönbség. Azt is mondta, hogy a hét közepére elkészülhet a lehetséges a főpolgármester-jelöltekről szóló közvélemény-kutatás, amelynek alapján a közös ellenzéki jelöltet kiválaszthatják.
A szocialisták tárgyaló-delegációja még múlt pénteken arra kapott csak mandátumot, hogy hallgassa meg a többi párt javaslatát, majd azokat beszéljék meg az eredetileg szerda délutánra tervezett párttanácson. Az események azonban felgyorsultak, mert az Együtt-PM és a DK nem akarta tovább halogatni a megállapodást. Szigetvári már a múlt héten kijelentette, "minden adott ahhoz, hogy a baloldali ellenzéki pártok hétfő estig megállapodjanak az őszi önkormányzati választást érintő kérdésekben".