MSZP;választás;polgármester;Dorog;Tittmann János;

Tittmann János nem kér az MSZP támogatásából FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Repedés választás előtt

Kilépett az MSZP-ből, és függetlenként indul az önkormányzati választáson Tittmann János, Dorog szocialista polgármestere. Tittmann, aki húsz éve irányítja a várost, nem is kér támogatást az MSZP-től, mert erkölcstelennek tartja, hogy a vele együtt sikeresen dolgozó önkormányzati képviselőket pártdelegáltakra akarta cserélni a frissen megválasztott helyi pártvezetés. Winkfein Csaba, az MSZP új dorogi elnöke lapunknak kijelentette, szerették volna, hogy Tittmann legyen a polgármesterjelölt, de város vezetője le sem ült velük tárgyalni. A polgármester hisz abban, hogy a nyolc jelenlegi önkormányzati képviselővel megnyerik az októberi választást.

A Dorogot húsz éve irányító Tittmann János kilépett a pártból, és függetlenként indul az októberi önkormányzati választáson. A város vezetője lapunknak azt mondta: "embertelennek és erkölcstelennek" tartja, hogy az MSZP kérésére pártdelegáltakra kellett volna cserélnie azokat a képviselő-testületi tagokat, akiknek jó részével húsz éve együtt dolgozik, és jól működő baloldali önkormányzattá tették Dorogot. A polgármester közölte, hogy a képviselő-testület két szocialista tagja felfüggesztette MSZP-tagságát, és együtt, függetlenként indulnak az őszi önkormányzati választásokon. Hozzátette: ha az MSZP nem kér az eddig bevált, kiegyensúlyozott és sikeres politikából, akkor ők sem kérnek a szocialista pártból.

Tittmann a győztes önkormányzati csapatán nem akar változtatni, amit szerinte a szocialisták frissen megválasztott helyi vezetői nem fogadtak el. A képviselő-testületi tagok közül ugyanis többen civil egyesületet képviselnek, de azt a városban mindenki tudja, hogy Dorogot baloldali-liberális emberek irányítják. Ez a csapat 2010-ben is mind a nyolc egyéni körzetben győzött, a helyi ellenzék csak listás mandátumokat tudott szerezni, és várhatóan októberben is együtt fogják megnyerni a választást - fogalmazott a polgármester. Elmondta, hogy 2010-ben a szavazatok 66 százalékával választották őt újra, fideszes kihívója akkor a voksok csak 28 százalékát szerezte meg. Nehezen élte meg, hogy Karcz Jenőt, aki 12 éven át sikerrel vezette a városi MSZP szervezetet, és önkormányzati képviselőként is elismerést szerzett, a tisztújításon "előre megszervezett módon" elmozdították a párt éléről - mondta. Nem akarta elfogadni, hogy véleménye szerint "leszerepelt, alkalmatlan" jelölteket akart a "nyakába varrni" az új helyi szocialista vezetés. Meg is kérdezte tőlük, tudják-e, hogy "őrültségre" akarják kényszeríteni, hiszen esélytelen embereket indítani "öngyilkos" dolog. A polgármester elmondta, miután nem hallgattak rá, nem maradt más választása, mint távozni a pártból.

Winkfein Csaba, a szocialisták frissen megválasztott helyi elnöke Tittmann szerint a "bukott baloldal képviselője, annak a folyamatnak a megtestesítője, amelynek során az MSZP elvesztette társadalmi támogatását". Winkfein korábban a párt esztergomi irodavezetője, majd városi elnöke volt, 2012-től pedig az országos elnökség tagja. A polgármester szerint elsősorban azért igazolt Esztergomból Dorogra, mert Mesterházy Attila távozásával kiesett a pártelnökségből, így feladat nélkül maradt. Dorogon azonban még erős a baloldal, ezért a fiatal politikus úgy gondolta, ott találhat magának munkát. Tittmann sajnálja, hogy a szocialista párt elveszíti ezt a várost, de ő nem akart saját munkatársai kárára polgármesterjelölt lenni és főleg nem szeretne veszíteni. Kijelentette: "az MSZP önrombolása elérte őket is". Keserű történetnek nevezte a szakítást, illetve azt, hogy annyi év után függetlenként kell indulnia, de a választás után a szocialisták szemébe nézve meg fogja kérdezni, hogyan látják a helyzetet, nincs-e lehetőség a változtatásra.

Winkfein, ki az MSZP színeiben indul októberben Tittmann ellen, lapunknak elmondta, szerették volna a jelenlegi polgármester indítani, de állítása szerint a város vezetője nem ült le velük tárgyalni, meg sem hallgatta a javaslataikat, csak közölte, hogy kilép, és csapatával együtt függetlenként méreti meg magát. Az elnöke hozzátette, a tagság ennek ismeretében egyhangúlag úgy döntött arról, hogy önálló polgármesterjelöltet állítanak, illetve mind a nyolc egyéni körzetben indítanak képviselőjelöltet. A politikus szerint természetes, hogy a civil egyesületek színeiben tevékenykedő képviselő-testületi tagok helyett szocialistákat, valamint DK-sokat, illetve hozzájuk közelebb álló függetleneket akarnak ősszel indítani. Tittmann ezt nem akarta elfogadni. A történtek ellenére még mindig hajlandók tárgyalni a polgármesterrel, a feltételek azonban nem változnak. A helyi pártelnök fiatalos programot, egy szervezetében és arculatában megújult dorogi MSZP-t ígér a választóknak.

Karcz Jenő nem akar a fiatalok útjában állni, ezért saját bevallása szerint jó nagyot lépett hátra. A leváltott pártelnök szerint is "előkészítették" a városban a pártelnök-váltást. Ha nem így lett volna, akkor a tagság nem hagyja szó nélkül a pályázatát. Karcz elmondta, hogy az áprilisi országgyűlési választáson a tíz szavazókörben nyert a baloldali összefogás, még egy ilyen település nem volt az országban. Ennek ellenére leváltották, amit tudomásul vesz. Októberben ismét elindul az önkormányzati választáson, ám saját körzetében, ahol három alkalommal nyert az MSZP színeiben, most független jelölt lesz. Egyetért a polgármesterrel abban, hogy a sikeres városvezetést nem engedhetik szétrobbantani.

                                                   Hétfőn folytatják

Mégsem ültek tegnap tárgyalóasztalhoz a baloldal pártjai, hogy Budapestről egyeztessenek - értesült lapunk. Kora délután az MSZP fővárosi testületei tanácskoztak, ám mert a többiek követeléseinek teljesítéséről "házon belül" még nem tudtak megállapodni, haladékot kértek a Demokratikus Koalíciótól (DK), és az Együtt-PM-től. Forrásaink szerint eddig csupán négy kerületben sikerült a feleknek az összefogás, így 11 olyan kerület maradt, amelyben ugyan közösen akarnak indulni a baloldali pártok, de még a jelöltekben sincs egyezség. Lapunk úgy tudja, hogy legközelebb hétfőn reggel találkoznak egymással a felek, de akkor még biztosan nem lesz megállapodás. Annál is inkább, mert a szocialisták külön szeretnének a lehetséges közös főpolgármester-jelöltről tárgyalni.
Komlón tegnap bejelentették, hogy októberben közös jelöltekkel indul az MSZP és a DK, az Együtt azonban nem támogatja az összefogást. A bányászvárosban Barbarics Ildikó, az MSZP komlói elnöke lesz a polgármesterjelölt. Székesfehérváron viszont az Együtt állapodott meg a szocialistákkal, itt Márton Roland, az MSZP frissen megválasztott alelnöke lesz a közös polgármesterjelölt. A 14 választókörzetben fele-fele arányban állítanak közös jelölteket. Márton elmondta, a helyi DK nem fogadta el az ajánlatukat, Gréczy Zsolt, a párt szóvivője közölte, folytatódnak a tárgyalások.

A nyugdíjrendszer körüli vitákat egyértelműen a politika gerjeszti - mondja az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság volt főigazgatója. Barát Gábor szerint azzal az ötlettel, hogy a gyermekek számához kellene kötni a nyugdíj összegét, tesztelték a társadalmat. Helytelen azonban a reprodukciós mechanizmus kérdéseit összekeverni az egyéni nyugdíjjoggal. A szakember úgy látja, az ötlet arra alkalmas, hogy érdemben kezdjenek beszélni a nyugdíjrendszer valós problémáiról és átalakításáról. A cél az lehet, hogy az új rendszer öt-hat éven belül hatályba léphessen. Ehhez félre kellene tenni az ideológiai tényezőket, de az idejétmúlt társadalompolitikai felfogásokat is.