kormány;Magyarország;hitelminősítők;besorolás;

- Csak egy hitelminősítő lát jobbnak minket

A kormány régi vágya teljesült azzal, hogy egy kínai hitelminősítő icipicit javított Magyarország adósbesorolási kilátásain. 

A kevéssé ismert kínai Dagong negatívról stabilra javította Magyarország szuverén adósosztályzati kilátását. Tulajdonképpen ezt várná a nevesebb társaságoktól is a kormány, ám azok ilyen értelmű nyilatkozatot eddig - talán nem véletlenül - nem tettek. A hitelminősítő értékelése szerint a magyar gazdaság rövid távon lassú talpra állást mutat, a kormány gazdaságpolitikájának és a kedvező külső gazdasági környezetnek köszönhetően a 2013-as 1,1 százalék után az idén és jövőre magasabb, 2,4 százalékos növekedés valószínűsíthető. Hosszú távon a hazai gazdasági szereplőknek nyújtott adókedvezmények segítik a bővülést - véli a Dagong.

A hitelminősító úgy értékeli, hogy a magyar költségvetési hiány mérsékelt, az idén és jövőre is az Európai Unió 3 százalékos plafonja alatt marad, a kormányzati adósság lassan csökkenhet. Mindezekre tekintettel a Dagong a következő egy-két éves időtávra stabilra javítja az ország adósosztályzati kilátását.
A hitelminősítő megemlíti, hogy a hosszú távú növekedési kilátásokat az Európai Unióval (EU) való súrlódások rontják, a kormány ugyanis jelentős mértékben rá van utalva az EU-s forrásokra.

A Dagong - más elemzőkkel összhangban - úgy véli, hogy kifejezetten sebezhetővé teszi a magyar gazdaságot az, hogy az összes külső magán és közadósság állománya hatalmas, a GDP 147,8 százalékán áll. Hozzáteszik, hogy a lejáró hitelek visszafizetését a viszonylag stabil valuta és a nemzetközi források segítik, és rövid távon a gazdasági kiigazítás az állomány némi csökkenését hozza majd.

További kockázatokat lát a Dagond abban is, hogy a bankok nem teljesítő hitelállománya jelenleg a teljes állományon belül megközelítette a 17 százalékot, ráadásul a bankok csökkenő nyereségessége akadályozza a rosszhitelek eredményes kezelését. A Dagong szerint a pénzügyi rendszer jelenlegi formájában nem elég stabil, és nem szolgálja a gazdaságot eléggé.
Korábban, a nyár elején a Fitch vizsgálódott Magyarországon, ám meglepetésre még kilátás enyhe javítására sem látott esélyt. Sokan vártak a Moody's jelentésére is, de ez a hitelminősítő még csak meg sem szólalt a megjelölt időpontban - emlékeztet a Portfolio.hu. Feltehetően a devizahiteles-mentés befejezése előtt a hitelminősítők nem is kívánnak lépni. Felminősítésre pedig kedvező tőkepiaci hangulat és kockázati megítélés fennmaradása esetén is legkorábban év végén, de inkább a jövő évben lehet esély.

Megvonta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elmúlt két évi kamatcsökkentési ciklusának mérlegét: a 2012. augusztusi 7,0 százalékos alapkamatot a jegybankárok 2014. júliusáig 2,1 százalékra vágták. A 4,9 százalékpont kamatkülönbség nyomán mérséklődtek az államháztartás kamatterhei. Az MNB úgy tervezi, hogy 2015 végéig nem nyúl az alapkamathoz, így az éves megtakarítás hosszú távon megközelítheti a GDP 1-2 százalékát, azaz 300 és 600 milliárd forint közt alakulhat. A bankok jövedelmezősége ebben az időszakban romlott, veszteséget szenvedtek el a hitelezésen.