Gyurcsány Ferenc;tüntetés;DK;Batthyány-örökmécses;Orbán-rezsim;

A DK vezérkara: Vadai Ágnes, Gyurcsány Ferenc és Molnár Csaba – elegük lett az Orbán-rezsimből FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Az Ellenállás Napja

Itt az ideje az ellenállásnak - jelentette ki lapunknak Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, aki ma a Batthyány-örökmécseshez várja azokat, akiknek elegük van a "maffiakormány korrupciójából, a kirekesztésből, a növekvő szegénységből". A DK délután fél négyre hirdette meg a kormánnyal szembeni első figyelmeztetésnek szánt demonstrációt. A rendezvény résztvevőinek Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke azt üzente: nem fogja megengedni, hogy bárki is csorbítsa a magyarok szabadsághoz, demokráciához, jogállamisághoz és a média szabadságához való jogát.

Azért hirdette meg Az Ellenállás Napját a DK, hogy a kormány számára végre kiderüljön, sok embernek van már elege az Orbán-rezsimből - fogalmazott lapunknak Gyurcsány Ferenc. Itt az ideje az ellenállásnak, annak, hogy az elégedetlenek megmutassák, nem kérnek a "maffiakormány korrupciójából, a kirekesztésből, emberek milliónak megalázásából, a növekvő szegénységből, a fiatal generáció reményvesztettségéből" - tette hozzá a pártelnök. Gyurcsány szerint így nem mehetnek tovább Magyarország dolgai. Helyre kell állítani a szabadság, a demokrácia és a szolidaritás eszményét. A volt miniszterelnök néhány napja közölte, ez lesz az áprilisi, "nem szabad és nem demokratikus" választás óta az első alkalom, amikor megmutathatja növekvő erejét az ellenzék.

A DK a kormánnyal szembeni első figyelmeztetésnek szánja a Batthyány-örökmécsesnél ma délután fél négykor kezdődő demonstrációt. A rendezvényen, amelyet újabbak követnek majd, Gyurcsány mellett felszólal Kerék-Bárczy Szabolcs, a DK elnökségi tagja, Eörsi Mátyás, a párt országos tanácsának tagja, valamint Kunhalmi Ágnes, az MSZP fővárosi elnöke. A demonstrációra készülve Kunhalmi lapunknak azt mondta, Budapesten ma többségben vannak a változást akaró, demokratikus baloldali szavazók. Az ellenzéki pártoknak az a feladata, hogy ebből a látható többségből cselekvőképes többséget formáljanak őszre, maguk pedig győzelemre esélyes felállásban induljanak. Olyan polgármester-, illetve képviselőjelölteket állítsanak, akik képesek lesznek újra önálló, fejlődő, büszke várossá formálni Budapestet - tette hozzá Kunhalmi.

Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke videóüzenetet küldött Az Ellenállás Napjára. A szociáldemokrata politikus szerint a tüntetés résztvevői kiállásukkal Magyarország helyét erősítik meg Európában. "Tudnotok kell, hogy mellettetek, a magyar nép mellett állok: nem fogom megengedni, hogy bárki is csorbítsa a szabadsághoz, a demokráciához, a jogállamisághoz és a média szabadságához való jogotokat. Biztosítalak benneteket arról, hogy Európa senkit sem hagy az út szélén" - fogalmaz üzenetében az EP elnöke.

A demonstráció kiáll lapunk mellett is; "a helyszínen lehetőség nyílik a megszűnés szélére sodródott Népszava című újság támogatására. Aktivistáink előfizetési lehetőséget tartalmazó lapokat osztanak szét" - olvasható a rendezvény meghívójában. A résztvevők a beszédeket követően átvonulnak majd a Szabadság térre, ahol az épülő "Hazugság Emlékmű" ellen tiltakoznak, itt Vadai Ágnes, a DK alelnöke mond beszédet. A szervezők arra kérték a demonstráció résztvevőit, hogy zsebükben vigyenek magukkal egy-egy kavicsot, amelyet mementóként elhelyezhetnek a torzóként álló szobornál.

Gyurcsány a DK júniusi értekezletén jelentette be, hogy utcára hívja a demokratákat, mert nincs okuk arra, hogy szótlanul tűrjék a kormány ámokfutását. Akkor azt remélte, hogy a kezdeményezéshez a szocialisták, az Együtt-PM és a liberálisok is csatlakoznak. Fodor Gáborék azonban közölték, addig nem tudnak jó szívvel részt venni a tüntetésen, amíg a DK a "rasszista nyilatkozatot tevő" miskolci Pásztor Albertet alkalmas polgármester-jelöltnek tartja.

Ma megint zsarnokság van Magyarországon, hiszen egy ember beteges akarata érvényesül mindenben, kerüljön, amibe kerül - mondja Iványi Gábor. A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezető lelkészével aznap beszélgettünk, amikor az Országgyűlés igazságügyi bizottsága a gyülekezet egyházi státuszának ismételt megtagadásáról döntött. Iványi nem tört meg, ám nincs tele hívő örömmel sem. Úgy látja, "egy ilyen világban, ahol mindenkit csak úgy hagynak életben - és ez nem elszólás - ha hallgat, vagy ahol csak az csinálhatja azt, amit hosszú ideje jól csinált, aki ezért gesztusokat tesz a zsarnok irányába, nem is biztos, hogy örülnénk, ha a zsarnok futni hagyna bennünket".