oktatás;Franciaország;történelem;fiatalok;

Fotó: Facebook

- A történelem, ahogy a francia fiatalok látják

Mi történt Franciaországban Chlodvig megkoronázása és François Hollande megválasztása között? Háborúk és semmi más.

Egy felmérésből, amelybe 5.823 10 és 20 év közötti diákot vontak be, kiderült, hogy számukra a konfliktusok uralták a francia történelmet. Az ECP /Education,culture, politique/ laboratórium kutatói azt kérték ezektől a fiataloktól, hogy 45 perc alatt foglalják írásba az ország történetét. - írja a Le Monde.

A közel hatezer dolgozatban nagyon nagy helyet kaptak a haditettek. A háború” szó összesen 8.393-szor fordult elő. Az általános iskolások írásai 40 %-ának, a középiskolások 5 %-ának ez volt a témája. Egyesek nagy szintetizáló képességekről tettek tanúságot:” Röviden;, a francia mindig harcos nép volt, a saját érdekeit szolgálta expanziós és okkupációs időben egyaránt.” - írta az egyik diák. Egy másik szerint az utóbbi 20 évszázadot “ három részre lehet osztani: háború előttire, háború utánira és háborúra.

A dolgozatok összességéből az derül ki,hogy Franciaország történelmét négy nagy esemény uralta:a két világháború,/ a diákok 37%-a idézte fel /Alesia ostroma Kr.e 52-ben / 6,6 % / és a százéves háború / 4 %/. A többi konfliktus kevesebb, mint 3%-nál szerepelt.

A diákok a történelemből csaknem teljesen kihagyták a nőket. Kivétel volt Jeanne d,Arc, akit 207-szer említettek, Marie-Antoinette, akit 122-szer.Marie Curie-t csupán l4-szer. Volt, aki az ország szimbólumát, Marianne-t viszont történelmi személyiségként említette.

A férfiak panteonja 120 személyiséggel már zsúfoltabb volt. Első helyet kapott XIV. Lajos, majd I. Napóleon, Nagy Károly, XVI. Lajos és az első frank király, Chlodvig  következett.

Elkülönítve a 6. osztály 1.973 diákját, módosul a kép: Nicolas Sárközy náluk a hetedik helyre került, 490-szer merült fel. Így került a volt elnök Adolf Hitler és Julius Caesar közé.

Az eredmények értékelésekor figyelembe vették azt is, hogy csak 45 perc állt a diákok rendelkezésére, kevés volt a gondolkodási idő. A történelmi eseményeket egyesek nem rendszerezték.

A felmérés célja, egyébként, nem az ismeretek ellenőrzése volt, hanem annak megállapítása, hogy a diákoknak van-e közös víziójuk a francia történelemről, vannak-e közös támpontjaik.   Ezzel együtt, az oktatási minisztérium adatai szerint 2006 és 2012 között a történelemből és földrajzból „gyenge” középiskolások aránya 15 %-ról 21 %-ra emelkedett, míg a “ jóké’ 10 %-ról 6 %-ra esett vissza.

 

 Ingatlanügynök, özvegy, egocentrikus és kénytelen a szomszédasszony segítségét kérni, amikor tőle távol élő fia kisgyermekével megjelenik nála. Michael Douglas az antipatikus Oren Little-t játssza a Szerelem a végzetem című komédiában, amelyben partnere most először Diane Keaton.