További három szerződést kell még megkötni a paksi atomerőmű bővítésének megkezdéséhez az orosz féllel, ezek nagyobbrészt technikai jellegű megállapodások lesznek - nyilatkozta lapunknak Aszódi Attila. A beruházás napokban kinevezett kormánybiztosa elmondta: az egyik szerződés az új erőmű tervezésére, megépítésre és üzembe helyezésére vonatkozik majd. Emellett külön egyezményt kell kötni a nukleáris fűtőanyag szállításról, illetve kiégett kazetták kezeléséről. Ugyanakkor megállapodás készül az újonnan elkészült blokkok üzemeltetéséről, s a létesítmény majdani karbantartásáról is. Az egyezségeket magyar részről egy szakértőkből álló nagyobb csoport készíti majd elő. Moszkva nevében pedig az orosz állami atomenergia-ipari vállalat, a Roszatom különböző szintű képviselői tárgyalnak majd.
Aszódi Attila megjegyezte: azért van szükség viszonylag nagy létszámú munkacsoportra, mert az aláírandó dokumentumok előkészítése rendkívül bonyolult jogi- és műszaki feladat. A szakember arról is beszélt, hogy az Országos Atomenergia Hivatalnak a szerződéskötés fázisában nincs teendője, a nukleáris hatóság a különböző engedélyek kiadását végzi majd. A kormánybiztos az atomerőmű bővítéséhez felveendő hitellel kapcsolatos kérdést elhárította, mondván, a finanszírozási kérdések nem tartoznak hozzá.
Szél Bernadett, az LMP társelnöke úgy véli: Fidesz nem viszi a parlament elé az újabb három atomenergetikai megállapodást, amelyet a kormánybiztos köt majd Moszkvával. A kormánypárt ugyanis eddig is mindent, amit csak tudott, eltitkolt közvélemény elől a paksi beruházással kapcsolatban. Az Országgyűlés is úgy szavazott két első szerződésről - a beruházásra vonatkozó januárban aláírt orosz-magyar keretmegállapodásról, és az építkezésre felvett tíz milliárd eurós orosz hitelről -, hogy az országgyűlési képviselők még nagyvonalakban sem ismerték az Orbán-kormány által aláírt dokumentumok tartalmát.
A politikus szerint aggasztó, hogy a lakosság és a parlamenti képviselők számára ismeretlen tartalmú nemzetközi megállapodásokat köt a Fidesz-kormányzat Moszkvával. Ráadásul az ilyen egyezmények bármelyikének lehetnek olyan titkos záradékai, amelyeknek a betartása jelentős terheket ró majd a magyar társadalomra. Ilyen lehet például paksi reaktorokban az áramtermelés során keletkező kiégett fűtőelemek kezelésének az ügye, az ilyen kazetták sorsát ugyanis jelenleg homály fedi. Az pedig óriási költségekkel és kockázatokkal járna, ha ezeket az erősen sugárzó hulladékokat Magyarországon kellene majd véglegesen elhelyezni egy nukleáris hulladéklerakóban.
A társelnök úgy látja: az sem helyén való, hogy az atomipari beruházás ügyét legalább negyvenfős gárda, egy egész "atomügyi minisztérium" kezeli, miközben a megújuló energiák ügyének a képviseletére még egy államtitkárt sem nevezett ki a kormány. Ebből látszik, hogy a Fidesz képtelen a saját üzleti érdekein túllépni és szembenézni a kor követelményeivel - tette hozzá az országgyűlési képviselő. Aki megjegyezte: a kormánypárt igyekszik az ország számára szükséges és kifizetődő beruházásnak feltüntetni a paksi építkezést, miközben szó sincs erről. Ez az építkezés feleslegesen tesz óriási terheket a magyar emberek nyakába.