A teljesen érthetetlen szabályozásnak úgy tűnik először Szombathelyen lesznek "áldozatai", 1500 szombathelyi család októberben lejáró szerződése miatt elbúcsúzhat a jövedelemkiegészítésre, illetve az önellátásra szolgáló bérelt kertjétől - derült ki Ipkovich György, az MSZP szombathelyi polgármesterjelöltje és Nemény András Vas megyei elnök kedden tartott sajtótájékoztatóján.
Ipkovich György a Népszavának azt mondta, a toldozott-foltozott "alaptörvényhez" hasonlóan, a május 1-jén hatályba lépett földtörvény módosítása sem maradhat el. "Ha az urak gondolkodtak volna, akkor a többnyire nagyvárosi embereket nem hozzák ilyen lehetetlen helyzetbe, hogy települések határában található jórészt egy hektár alatti gyümölcsösök, zöldséges kertek művelőit, lakótelepi embereket, alkalmazottakat, munkásokat kizárják a bérlők közül" - fogalmazott.
Ezek a területek döntően önkormányzati tulajdonban vannak és a testületek nem is akarják eladni ezeket, hiszen a települések fejlesztésében, terjeszkedésében hosszabb távon is fontos tartalékként vehetők számításba. A bérlők bejegyeztethetnék magukat földművesként, hogy tovább bérelhessék a kertjüket, "mindössze" arra lenne szükség, hogy a mikrovállalkozó szolgáltatók, közalkalmazottak legalább 3 évig jövedelmük legalább felét a mezőgazdaságból szerezzék. Ipkovich hangsúlyozta, országosan tízezres nagyságrendben keserítheti meg családok életét a hibás szabályozás.
Bárándy Gergely országgyűlési képviselő készíti elő azt a törvénymódosító javaslatot, amit még a héten benyújtanak az országgyűlésnek. A javaslat lényege, hogy ne csak megvásárolni, de bérleni is lehessen az egy hektár alatti mezőgazdasági művelésre alkalmas területeket földműves regisztráció nélkül is.
Nemény emlékeztetett, volt már példa arra, hogy utólag csendben, vagy akár sajátjukként beterjesztve, de a kormánypárt elfogadott ellenzéki javaslatot.
Az ellenzéki politikusok bemutattak egy áthidaló megoldást is. Ha a bérleti szerződések lejártáig, őszig nem születik meg a törvénymódosítás, akkor az új városi közgyűlés megalakulása után azonnal rendeletmódosítást kezdenek és meghosszabbítják a lejáró bérleti szerződéseket.
Ipkovich György megjegyezte, a bérlők már május 1-je előtt kérték az önkormányzatot, hogy az új földtörvény tiltása előtt rendezzék hosszabb távra a bérletek ügyét, de elengedték a fülük mellett.
Egy 80 ezres városban 1500 család, azaz 6-7 ezer szavazó már egy önkormányzati választást is eldönthet. Nem csoda, hogy hirtelen fontos lett a kiskertek ügye. Látva a felháborodást, a polgármester is rohanna az agrárminisztériumba, de a törvényt az Országgyűlés hozta, aminek akkor ő is tagja volt és megszavazta - fogalmazott Ipkovich György.