lemondás;DK;index;államtitkár;Együtt;Seszták;gyanús ügyletek;

Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter miniszteri meghallgatásán 2014 06 03-án Fotó: TÓTH GERGŐ, Népszava

- "Ügyvédmutyi" - Seszták azonnali menesztését követelik

Hosszadalmas leleplező cikkel indította a napot az egyik netes lap, a délelőtt folyamán pedig a DK és az Együtt-PM is közölte: követelik az  Orbán-kormány új fejlesztési miniszterének azonnali távozását. 

Az Index írása szerint Seszták Miklós évekig volt részese olyan vállalkozások alapításának, amelyek szinte kivétel nélkül cégtemetőkben végezték rövid és kevéssé átlátható működésüket. Orosz és ukrán állampolgárok nevére néhány kisvárdai címre legalább 700 betéti társaságot jegyeztek be - írta a portál. 

A Demokratikus Koalíció délelőtt közleményt adott ki, amelyben a párt felszólítja Seszták Miklós fejlesztési minisztert, hogy azonnal távozzon a kormányból. Gréczy Zsolt, a DK szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján a felszólítás okáról szólva az index.hu információira hivatkozott, felidézve: az említett cégeket  kifizetetlen közterheik, törvénytelen és követhetetlen tevékenységük miatt a cégbíróság azóta  felszámoltatta. Gréczy Zsolt kijelentette: a DK "felszólítja Seszták Miklóst, hogy mint kamuminiszter azonnal távozzon a kormányból".

A DK szóvivője hozzátette: még akkor is ezt követelik, ha nyilvánvaló, hogy az Orbán-kormány "maffiaszerű működésének" egyik törvényszerű velejárója, hogy "ilyen alakok, akik gazemberség gyanújába keveredhetnek, miniszteri posztot kaphatnak".    Seszták Miklósnak a 2013-as vagyonnyilatkozata alapján öt lakása és 170 millió forintos megtakarítása van. A DK él azzal a gyanúperrel, hogy "akár összefüggés is lehet a cégalapítási láz és a vagyonosodás között" - fogalmazott.   Mint mondta, a DK kíváncsi arra, hogy mennyi közpénz veszett el a cégek alapítása, illetve megszüntetése kapcsán. Az Orbán-rezsim álljon elő a pontos adatokkal, az adóhatóság mutassa meg, hogy mennyi pénz veszett el! - szólított fel. Gréczy Zsolt az önkormányzati választások kapcsán elmondta: a DK abban érdekelt, hogy teljes legyen az együttműködés az ellenzéki pártok között. Bíznak benne, hogy pár héten belül megszületik remélhetőleg az egész országra kiterjedő megállapodás az MSZP, az Együtt-PM és a DK között - mondta.

Az Együtt-PM is lemondásra szólítja fel Seszták Miklóst, miután a sajtóban megjelent hírek szerint a nemzeti fejlesztési miniszter korábban jogászként több száz olyan vállalkozás megalapításában vett részt, amelyeket később nagy számban számoltak fel - közölte a szövetség elnökségi tagja sajtótájékoztatóján. Szelényi Zsuzsanna leszögezte: a miniszter erkölcstelen és hiteltelen, az Együtt-PM számára pedig elfogadhatatlan, hogy ilyen ember vezesse azt a tárcát, amelyik ezermilliárdos nagyságrendű uniós források elosztásáért felel. Az ellenzéki politikus úgy értékelte, hogy azok az ügyletek, amelyeket Seszták Miklós a 2000-es években jogászként hajtott végre, kísértetiesen hasonlítanak azokra a '90-es évekbeliekre, amelyek Kaya Ibrahim és Josip Tot nevéről híresültek el. Jogászok segítségével olyan fantomcégeket alapítanak, amelyek adót és járulékokat nem fizetnek, majd gyorsan bezárnak - jellemezte a helyzetet, rámutatva: ezek a cégek olyan nem uniós állampolgárok tulajdonában állnak, akiket a magyar hatóságok nem tudnak elérni, a vállalkozások viszont sok százmillió forintos kárt okoznak az adófizetőknek.

Szelényi Zsuzsanna felszólította a minisztert, hogy számoljon el a cégek vagyonával, saját érintettségével és felhívta Polt Péter legfőbb ügyészt, hogy haladéktalanul vizsgálja ki ezeket az ügyeket.

Az Index információi szerint:

A kisvárdai cégeket a 2000-es évek elején alapították, és egyetlen helyi ügyvéd, az Orbán-kormány nemrég kinevezett nemzeti fejlesztési minisztere, Seszták Miklós jegyeztette be őket. A nyíregyházi bíróságon még fellelhető eredeti dokumentumok tanúsága szerint Seszták a 2001 és 2003 közötti időszakban teljesen egy kaptafára készült betéti társaságok százaival népesítette be Kisvárda néhány családi házát. Az alapítások receptje az volt, hogy kell két orosz vagy ukrán állampolgár – beltagnak és kültagnak –, továbbá egy teljesen egyforma tevékenységi körökből álló blokk. A cégbiznisz annyira pörgött, hogy a kisvárdai társaságok, amelyekből esetenként naponta több vadonatúj kerülhetett a cégbíróság elé, szinte egymást követő cégjegyzékszámokat kaptak a teljes megyét felölelő regisztrációban. Ezek közül a nyíregyházi bíróságon szúrópróbaszerűen ellenőriztünk mindhárom címre bejelentett cégeket.

Seszták feladata a társasági szerződés elkészítése, az ellenjegyzés és a jogi képviselet ellátása volt. Gyakran kellett Ukrajnába utaznia, hogy aláírassa a leendő cégtulajdonosokkal az okiratokat. A nyelvi nehézségek leküzdésében két bevándorolt, ukrán állampolgárságú asszony segítette. A Litki út 12. címre bejelentett L. Katalin és a Gagarin utca 22. alatti lakos, Kovács Erzsébet a tolmácskodás mellett hivatalos szerepet is kapott: több száz bt.-ben ők lettek a külföldiek magyarországi kézbesítési megbízottjai.

A 2000-es években a cégalapítás jó üzlet lehetett, különösen százas nagyságrendben. Az nem tűnik életszerűnek, hogy akkoriban Oroszországban és Ukrajnában tömegek fedezték volna fel maguknak Seszták Miklós ügyvédet, és párosával álltak volna sorban az irodája előtt, hogy általuk később semmire sem használt betéti társaságok alapítását kérjék tőle.

Az Együtt-PM lemondásra szólítja fel Seszták Miklóst, miután a sajtóban megjelent hírek szerint a nemzeti fejlesztési miniszter korábban jogászként több száz olyan vállalkozás megalapításában vett részt, amelyeket később nagy számban számoltak fel - közölte a szövetség elnökségi tagja sajtótájékoztatóján.