korrupció;Egyesült Államok;Alstom;

- Korrupciót szimatolnak a nagyvállalatnál

Korrupció miatt indult eljárás az Egyesült Államokban a francia vállalatóriás, az Alstom ellen. Washington azt gyanítja, hogy 2002-2009 között több millió eurót adott ki a francia cég amerikai leányvállalata azért, hogy tanácsadók révén lefizessék az indonéz kormány képviselőit. A vállalat ugyanis 118 millió dollár értékben alkatrészeket szállított egy Szumátrán található atomerőműhöz. Az amerikai hatóság feltevéseit állítólag az Alstom email levelezése is alátámasztja.

A vizsgálatot indiai, kínai, argentin, dél-koreai, valamint tajvani megrendelésekre is kiterjesztik. Állítólag már őrizetbe vételek is történtek az ügyben. Az Alstom szerint csak „spekulációról” van szó, A cég azt is közölte, együttműködik a hatóságokkal.

Az Alstom hónapokig a hírek középpontjába került, miután a német Siemens bejelentette felvásárlási szándékát. Szintén érdeklődést mutatott az amerikai General Electric. Végül a francia állam jelentette be, megvásárolja az Alstom részvényeinek egy részét. A felügyelő bizottság pedig szombaton elfogadta a General Electric ajánlatát. Igaz, az amerikai vállalat csak korlátozott befolyással rendelkezik majd.

Olaszországban a parlament legjelentősebb pártjai megállapodtak arról, hogy megnyirbálják a felsőház, a szenátus jogköreit. Ezzel stabilizálni kívánják a belpolitikai életet. Matteo Renzi miniszterelnök javaslata alapján, amelyre Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia (FI), valamint az Északi Liga (LN) is áldását adta, csak a képviselőház rendelkezik majd döntő hatalommal, s a parlamenti munka jelentős része is az alsóházban zajlik majd.