Olaszország;jogkörök;felsőház;

- Módosíthatja az alkotmányt a kétharmad

Olaszországban a parlament legjelentősebb pártjai megállapodtak arról, hogy megnyirbálják a felsőház, a szenátus jogköreit. Ezzel stabilizálni kívánják a belpolitikai életet. Matteo Renzi miniszterelnök javaslata alapján, amelyre Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia (FI), valamint az Északi Liga (LN) is áldását adta, csak a képviselőház rendelkezik majd döntő hatalommal, s a parlamenti munka jelentős része is az alsóházban zajlik majd.

Jelenleg a szenátus ugyanakkora hatalommal rendelkezik, mint a képviselőház. Mivel azonban a felsőházat a tartományok szavazatai alapján tevődik össze, így előfordul, hogy teljesen más erőviszonyok alakulnak ki a törvényhozás két házában. Ezzel megbéníthatják a kormány munkáját. A reformtervek értelmében a szenátus nem hozhat törvényeket, s nem buktathatja meg a kormányt bizalmi szavazás után. A szenátorok számát pedig a jelenlegi 315-ről 100-ra csökkentik. A szenátorokat nem választhatják közvetlenül. A tartományi kormányzatok, illetve az államfő delegálhat személyeket a második kamarába.

A szenátus reformjának elfogadásához alkotmánymódosításra van szükség, amely kétharmados többséget igényel. A pártok közötti megállapodás révén azonban ez biztosítottnak tűnik. A római parlament várhatóan júliusban kezdi meg az erről szóló vitát.

Jelentősen nőtt az öngyilkosságok száma az Európai Unióban a gazdasági válság óta. 2009-et követően átlagosan mintegy nyolcezerrel többen vetettek véget életüknek, mint azt megelőző időszakban. Ez 6,5 százalékos emelkedésnek felel meg. Aaron Reves, az Oxfordi Egyetem szakértője szerint tudományosan is bizonyítható, hogy a recesszió vezetett az emelkedéshez. Az intézmény a London School if Hygiene főiskolával együtt mutatta be a jelentést.