Brüsszel;BruxInfo;EU pénzügyminiszteri tanácsa;

Fotó: shutterstock.com

- Egyre puhább Brüsszel

A tavalyihoz képest enyhébben fogalmazhatja meg kifogásait Magyarországgal szemben az EU pénzügyminiszteri tanácsa (ecofin). Az Európai Bizottság június 2-i országspecifikus ajánlásai már eleve konfliktuskerülőbbek voltak, de a magyar kormány lobbizása nyomán a szöveg tovább finomodhat, mire az ecofin megtárgyalja, hogy végül az Európai Tanács (ET)elfogadja - értesült a BruxInfó.

A kifogásolt területek és maguk a változtatandó problémák maradtak, csak a megfogalmazás puhult fel több esetben. A magyar kormány védekezésén kívül ebben szerepet játszik, hogy az ajánlásokat eleve egy mandátumától búcsúzó bizottság tette, de az is, hogy Brüsszelnek sem érdeke mondjuk odáig élezni a konfliktust, hogy végül visszatartson támogatási pénzeket. Kiderült, nem mindig a keménykedés a jó módszer.

A hírportál szerint a pénzügyminiszterek által pénteken jóváhagyandó, majd július 8-án az ET által véglegesen elfogadandó országspecifikus ajánlásokban már nem jelenik meg közvetlenül az az igény, hogy Magyarország még idén a GDP közel 1 százalékának megfelelő költségvetési kiigazítást hajtson végre. Tavaly a magyar táborban különösen nagy riadalmat és frusztrációt keltett az ajánlásoknak az az egy mondata, ami lényegében megkérdőjelezte a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét. Ez a kitétel aztán magyar tiltakozásra kikerült a végleges ajánlások szövegéből - írja a BruxInfó. A közmunkaprogram esetében Brüsszel a program mértékének csökkentése helyett már csak arra kéri a kormányt, hogy a résztvevők valóban kerüljenek vissza a munkaerőpiacra.

Ugyancsak sikerként könyvelheti el a kormány, hogy az oktatás kapcsán már nem szerepel a szövegben a szegregáció szó. A Bizottság korábban a munkanélküli járadék 3 hónapon túl történő meghosszabbítására kérte a kormányt. Most viszont beéri azzal, hogy a kormány „vegye fontolóra” a jogosultsági időszak növelését. Ahelyett, hogy a rezsicsökkentés (és az energiaár-szabályozás) visszafordítását javasolná, Brüsszel idei ajánlásaiban az árszabályozásnak a befektetések és a verseny ösztönzésére gyakorolt hatásai felülvizsgálatát szorgalmazza - olvasható a portál anyagában.

Végül a magyar üzleti környezet és a versenykorlátozó szektorális intézkedések bírálata is kevésbé nyilvánvaló az ajánlásokban, mint arra korábban számítani lehetett.

Betegségek, fizikai gyengeség, a képzettség- vagy a megfelelő ruházat hiánya, önértékelési problémák. Ezek jellemzik leginkább azokat az embereket, akik tartósan nem találnak állást. Az Út a piaci munka világába című kétéves projekttel a Budapest Esély Nonprofit Kft. azoknak próbált segíteni, akik hosszú ideig nem találtak munkát. Háromszáz dolgozót vizsgáltak, a projektbe 61 embert vontak be. A cél az volt, hogy a közmunkásokat, segélyen élőket a nyílt munkaerőpiacon helyezzék el. Végül 12-en támogatással kötöttek szerződést, 8-an önállóan elhelyezkedtek.