Az FDSZ szerint megdöbbentő a jogszabály módosításának "abszurd időpontja", a megelőző konzultációk hiánya és a kerekasztal "negligálása". Bár Balog kedden úgy fogalmazott, a HÖOK-kal és az MRK-val egyeztetett, a két szervezet lapzártánkig nem nyilatkozott a törvénymódosításról. A szakszervezet a kerekasztal összehívását kezdeményezte.
Az FDSZ szerint az, hogy jelenleg a felsőoktatás kormányzati irányításának nincs felelős vezetője, beláthatatlan következményekkel járhat. A konszenzusos oktatáspolitikát folytató Klinghammer utódját ugyanis hivatalosan még nem nevezték meg, de valószínűleg Palkovics László, a német Knorr-Bremse cég menedzsere lehet a következő államtitkár. Mint megírtuk, a várhatóan még a nyári parlamenti ülésszünet előtt elfogadásra kerülő jogszabálytervezet legjelentősebb változtatása, hogy a miniszterelnök által kinevezett kancellárok veszik át a felsőoktatási intézmények gazdasági irányítását a rektoroktól.
Az LMP-s Ikotity István álságosnak nevezte a tervezet indoklását, amely szerint az egyetemek gyámság alá helyezését az indokolja, hogy eddig felelőtlenül gazdálkodtak, hiszen 2008 óta a felsőoktatás állami támogatásának harmada eltűnt. Ráadásul a kancellári rendszerben a kormány könnyedén bezárathatja a vidéki főiskolákat - tette hozzá az ökopárt politikusa.Eközben az egyik közoktatási szakszervezet is egyeztetést kezdeményezett a kormánnyal. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke úgy fogalmazott, többek között azt szeretnék, ha a pedagógus kari tagság nem lenne kötelező, ezért a Nemzeti Pedagógus Kar elnökét meghívták pénteki elnökségi ülésükre. Mendrey László hozzátette: csökkenteni kell a pedagógusok munkaidő-terhelését.