Dr. Amir Khamal, a mentőcsapat vezetője a múlt hét óta koordinálja a munkát a helyszínen. "Csapatunk a lezárt területen eddig mintegy 60 tonna takarmányt osztott szét, elsősorban szarvasmarháknak, disznóknak, baromfiknak - de szükség esetén a szorult helyzetben lévő kutyáknak is macskáknak is."
A katasztrófa utáni helyzetet jól jellemzi, hogy a helyi rendőrség segítsége is kell ahhoz, hogy a nagy embertömeg ellenére a Négy Mancs takarmány-elosztó központja zavartalanul működhessen. A rendőrségen kívül szerb önkéntesek is segítik a mentőcsapat munkáját.
Tíz nappal a katasztrófa után számos terület még mindig le van zárva a lakók elől, így a hátrahagyott gazdasági állatok túlélése a Négy Mancson és önkéntesein múlik. A mentőcsapat ezekhez az istállókba bezárt állatokhoz többnyire gumicsónakkal juttatja el a takarmányt, gyógyszert és a tiszta vizet. Több esetben sikerült így kutyákat is kimenteni és orvosi ellátást és veszettség elleni oltást követően a gazdájukhoz visszajuttatni.
Ugyancsak így jutnak el az állatorvosok is az elárasztott területre, akiknek munkájára nagy szükség van: a nagy meleg és a számos temetetlen állattetem miatt a járványok és fertőzések komoly veszélyt jelentenek. A szerb állami állategészségügyi hivatal kérésének megfelelően a Négy Mancs szakértői ezért a járvány kitörésének megelőzésén dolgoznak.
A szerb kormány a végzetes árvízi katasztrófa után rögtön kérte a Négy Mancs segítségét, és azóta ez az egyetlen, hivatalos együttműködésben álló állatvédelmi szervezet. A mentőcsapat jelenleg a árvíz miatt legsúlyosabban érintett Obrenovac városában dolgozik. A munka a szerb mezőgazdasági minisztériummal és a belgrádi állatorvostudományi egyetemmel szoros együttműködésben zajlik.
A Négy Mancs katasztrófavédelmi csapata az elmúlt években számos helyen dolgozott a túlélők érdekében. Hasonló tevékenységet végeztek a cunami sújtotta Sri Lankán, a szárazság miatt szenvedő Kenyában, a szintén árvíz sújtotta Pakisztánban vagy legutóbb a tájfun pusztítását túlélő Fülöp-szigeteken. Az ilyen természeti katasztrófák után gyakran csupán napok kérdése, hogy a túlélők tényleg túlélnek-e. A Négy Mancs gyors és közvetlen segítséget nyújt: csapata a veszélyes területekről kimenti az állatokat, beoltja és meggyógyítja őket, takarmányt és menedéket nyújt nekik. A helyszínen mindig a helyi katasztrófavédelemmel együttműködésben dolgoznak, hogy a szaktudás a megfelelő helyen és módon tudjon érvényesülni.