De Juncker Orbánnal való vitájában kifinomult diplomáciai érzékét is bemutatta. Orbán Viktor a luxemburgi biztos, azaz Viviane Reding asszony elmúlt évekbeli tevékenységét nevezte meg elutasítása okaként. Szavaival ellentétben ugyan Reding asszony „nem ártott Magyarországnak”, hanem éppen ellenkezőleg, a magyar demokráciát próbálta védeni a fideszes gőzhengerrel szemben, de kétségkívül konfliktusba keveredett Orbánékkal. Juncker azonban válaszában úgy fordított a dolgon, mintha Orbán Viktor az egykori luxemburgi külügyminiszter, Jean Asselborn kritikus megjegyzései miatt fordult volna szembe a jelölésével. Asselborn ugyanis szocialista, míg Reding asszony Junckerrel és Orbánnal együtt a Néppárthoz tartozik. Ezzel a finom eltereléssel nyilván azt akarta jelezni, hogy feltételezni sem akar olyan otrombaságot, miszerint Orbán saját politikai otthonát, az Európai Néppártot kívánja megosztani.
Az állam- és kormányfők kedd esti vacsoráján döntés természetesen még nem születhetett, de annyit elismertek, hogy a választások eredményét figyelembe kell venni, és tudomásul vették, hogy az Európai Parlament első helyen Junckert, s alapelvként a kampányban már megnevezett jelölteket támogatja. Ez pontosan az ellentéte annak, amit Orbán akart.
Bár a magyar sajtó eddig nem figyelt fel rá, a mostani választásokon egyébként Viviane Reding is az Európai Parlament tagja lett, és természetesen a Néppárt soraiban fog politizálni, és várhatóan komolyabb sarzsit is kap hozzá. Így Szájeréknak öt évük lesz arra, hogy egy frakcióban ülve vitatkozzanak vele. Hacsak a Fidesz nem iratkozik ki az Európai Néppártból. Reding asszony egyébként biztossá választása előtt már két cikluson át, néppárti képviselőként tagja volt az EP-nek. Akkor is, amikor Orbán Viktor még KISZ-titkárként, majd később a Liberális Internacionálé fiatal csillagaként szerepelt.
Redingnek biztos nem kell frakciót váltania, ő mindig ugyanazokat a jobbközép és demokratikus elveket követte.