Erre a jelenlegi afgán elnök, Hamid Karzai nem volt hajlandó, de mindkét utódjelöltje úgy nyilatkozott, hogy készek ellátni kézjegyükkel a megállapodást. Az afgán elnökválasztás második fordulóját június 14-én tartják.
Obama és Karzai hűvös viszonyát jelezte, hogy az afgán elnök nem tudott időt szakít arra, hogy az amerikai elnökkel találkozzon, amikor a hétvégén Obama előre be nem jelentett látogatást tett Afganisztánban. Végül 15-20 percet beszéltek telefonon, Obama már az elnöki gép fedélzetéről hívta a távozó afgán elnököt.
Egy magasrangú amerikai illetékes tájékoztatása szerint az amerikai egységek számát 2015 végéig felére csökkentenék, s 2016 vége után az Egyesült Államok már csak nagykövetséggel képviseltetné magát Kabulban. Az Afganisztánban hagyott egységek az afgán erők kiképzésében vennének részt, s támogatnák a terrorizmus-ellenes műveleteket.
Obama a bagrami légibázison, amerikai katonák előtt elmondott hétvégi beszédében reményét ígéretet tett a 13 éve tartó háború lezárására, s reményét fejezte ki, hogy az elért eredményeket sikerül megőrizni.
Obama ma várakozások szerint kifejti távlati külpolitikai terveit. A 44. elnököt az utóbbi időben sok bírálat érte, hogy csak reagál az eseményekre, tűzoltással foglalkozik, de hiányzik a távlatos vízió az amerikai diplomácia tevékenységéből.
Az elnök a következő két hétben a külpolitikára koncentrál, részt vesz a brüsszeli G7-es csúcson, amelyet az ukrán válság nyomán Oroszország nélkül rendeznek, Putyin orosz elnökkel is összefuthat azonban a normandia partraszállás 70. évfordulója alkalmából rendezendő nagy ünnepségeken.
Obama európai körútját a lengyel fővárosban kezdi, Varsóban is nagy beszédre készül, amelyben megerősíti az Egyesült Államok transzatlanti elkötelezettségét.