A Memento70 a kormány Civil Alap pályázatán elnyert támogatásokat visszautasítók szövetsége. Magyarország kormánya 2014-et, a magyarországi holokauszt hetvenedik évfordulóját emlékévnek nyilvánította, és kiírta az 1,8 milliárd forintból gazdálkodó Civil Alap pályázatot, hogy lehetőséget teremtsen a megemlékezésre egyéneknek és szervezeteknek. Az eredményhirdetés idejére azonban világossá vált, hogy a kormány emlékezetpolitikája nem tükrözi hűen a történelmi valóságot - írják a Memento70 tagjai. Az okok ismertek, többek között az egyeztetés nélkül, a holokauszthoz vezető tragikus folyamatok bemutatása nélkül megvalósítandó Sorsok Háza, a Veritas Intézet igazgatójának elhíresült megjegyzése, amivel a kamenyec-podolszki deportálást idegenrendészeti eljárásnak minősítette, és a Szabadság téri, a felelősséget elhárító emlékmű miatt több nyertes szervezet visszautasította az állami támogatást.
Hogy a tervezett projekteket mégis meg tudják valósítani 2014. március 18-án életre hívták a Memento70 civil társadalmi összefogást. A www.memento70.hu honlapon és Facebook-oldalukon megtalálható az összes projekt, annak szükséges költsége, az eddig összegyűlt összeg, és az is, hogy ezt hány adományozó adta össze. Az együttműködési nyilatkozatot eddig 36-an írták alá; az összefogáshoz minden, a Civil Alap támogatását visszautasító szervezet és személy csatlakozhat. Ahhoz, hogy minden program megvalósuljon, 213 millió forintnak kell összegyűlnie. Nem csak pénzadományokkal, hanem természetbeni felajánlásokkal és önkéntes munkával is segíthetik az összefogást. Toronyi Zsuzsanna, a Magyar Zsidó Levéltár igazgatója szerint nem csak az az ambíciójuk, hogy a teljes összeg összegyűljön, és minden program megvalósuljon. Céljuk inkább a mára kiveszni tűnő adományozási kultúrának a feltámasztása, szeretnék demonstrálni, hogy nem mindent az államtól kell várni. Nem is nagy összegekre számítanak, sokkal értékesebb, ha valaki a fizetéséből pár ezer forintot átutal egy általa fontosnak tartott célra. Lehet adományozni egy-egy projektre nevesítve is, de általában a Memento70-nek is. A honlapon lévő számláló szerint eddig 240 adományozótól 6,75 millió forint, a teljes összeg 3 százaléka gyűlt össze.
Ha megnézzük a projekteket, azt látjuk, hogy a legnagyobb összeg, az összesen 6,5 millió forintba kerülő mosoni Shalom Parkra jött össze, a teljes összeg 42 százaléka, 67 adományozótól. Toronyi Zsuzsanna szerint jól látszik, itt valóban jelentős helyi erők mozdulnak meg az ügy érdekében. A levéltáros szerint az akció arra is jó, hogy megméri a projekteket, kiderül, milyen társadalmi igény van egy-egy kezdeményezés mögött. "Akciónkban nem az emlékművek megvalósulása fontos, hanem az oda vezető út" - mondja. Arra a kérdésünkre, hogy mi történik azokkal az összegekkel, melyeket a végül torzóban maradt kezdeményezésekre adományoznak, azt a választ kapjuk, hogy az akció lezárultával a szervezetek által választott 5 fős kuratórium dönti el, mely projektek kapják meg a pénzt.
A Zsidó Levéltár Szétszóratva Európában című programjának célja, hogy feltárja, itthon és külföldön egyaránt megörökítse annak a több mint 500 ezer magyar zsidónak és több ezer romának a sorsát, akiket a nácik 1944-1945-ben legalább 600 különböző koncentrációs táborba, kényszermunkatáborba, hadiüzembe deportáltak.
A Gólem Színház Endrei Istvánné Weisz Hedvig Szakácskönyv a túlélésért című könyvének különleges színházi adaptációját mutatja be. Öt éhező zsidó nő 1944-ben a lichtenwörthi lágerben azzal tartotta egymásban a lelket, hogy otthoni ízeket, családi ebédeket idéztek föl. A recepteket egyikük kis papírcetlikre szénnel, ceruzabél foszlányokkal följegyzetelte. Az öt magyar rabnak a szakácskönyvírás volt a szellemi szökés, ez mentette meg az életüket.
A budapesti gettó számos áldozatának örök nyughelye a Dohány utcai zsinagóga kertje, melyet a zsinagóga alapítványa szeretne felújítani, és méltóvá tenni az emlékezésre. A 400 síremlék felújításán kívül a környezet rendbetétele is céljuk.