A 37 éves Ioane Teitiota 2007 óta él Új-Zélandon feleségével és ott született három gyermekével. Harminckét szigetből álló hazája egyik azoknak a Csendes-óceáni területeknek, amelyeket a legjobban fenyeget az óceánok szintjének klímaváltozás okozta emelkedése. Jelenleg a szigetcsoport egyes részei már alig egy méterre emelkednek ki a vízből.
Teitiota az első a világon, aki klimamenekültként folyamadott menedékjogért, kérelmét azonban a legfőbb új-zélandi törvényszék elutasította arra hivatkozva, hogy Kiribatira való visszatoloncolása „nem sért olyan alapvető emberi jogokat, mint az élethez, az élelemhez, a lakáshoz való jog.” Az ügyben eljáró bíró szerint amennyiben egy ilyen kérelemnek helyt adnának, akkor több millió kérelmezővel lenne dolguk, hiszen a klímaváltozásból eredő katasztrófák számos ország lakosait érintik.
A kiribati család ügyvédje máris bejelentette, hogy az ENSZ genfi emberi jogi bizottságához fordul. Úgy vélekedett, hogy módosítani kellene a II. világháború utáni menekültügyi konvenciót, kiegészítve azoknak a védelmével, akik a klímaváltozás okozta katasztrófa elől menekülnek.