Vietnami jelentések szerint az ország déli részén legalább két ipari parkban a dél-kínai-tengeri területi vita miatt tüntetők ezrei több tucatnyi vállalat épületeit megrongálták. Sajtóértesülések szerint többségükben tajvani és hongkongi vállalatokról van szó.
A szingapúri kezelésben lévő elkülönített területeken gyújtogatások történtek. A szingapúri kormány a biztonsági helyzet miatt berendelte Vietnam nagykövetét, és azonnali intézkedésre szólította fel Hanoit. Dél-Korea levélben fordult a vietnami külügyminisztériumhoz, kérve, hogy szavatolják a dél-koreai állampolgárok biztonságát.
A kínai szóvivő provokátornak nevezte Vietnamot, és aggodalmának adott hangot a történtek miatt. Közölte: Peking diplomáciai úton tiltakozott Hanoinál, és a vészhelyzet kezelésére - közelebbről egyelőre nem részletezett - lépéseket tett.
A Vietnam és Kína közötti konfliktus azt követően éleződött ki, hogy május elején egy kínai olajfúrótornyot vontattak a Vietnam által is magáénak követelt, kínai igazgatás alatt álló Paracel-(Hszisa-)szigetek közelébe. Azóta a területen kölcsönösen vízágyúkkal fecskendezték egymást a két ország hajói. Hanoi és Peking egyaránt azzal vádolja a másikat, hogy sok alkalommal szándékosan ütköztek a másik vízi járműveivel. Kínai részről a munkálatok akadályozásának azonnali megszüntetését követelték Vietnamtól.
Vang Ji kínai külügyminiszter és amerikai kollégája, John Kerry kedden telefonon tárgyalt a dél-kínai-tengeri helyzetről, s a washingtoni külügyi szóvivő szerint Kerry provokatívnak nevezte a kínai magatartást. A kínai külügyi szóvivő még kedden viszont kategorikusan cáfolta, hogy a beszélgetés során Kerry használta volna ezt a kifejezést. Kerry - pekingi tájékoztatás szerint - azt közölte, hogy Washington nem foglal állást a vitában, nem áll egyik oldalra sem, és nem is kíván ítélkezni a területi szuverenitást érintő kérdésben.