képzőművész;Hans Rudolf Giger;A nyolcadik utas a halál;Alien-filmek;

Giger és teremtménye FORRÁS: DEUTSCHES FILMMUSEUM

- Elhunyt az Alien atyja

Hetvennégy éves korában meghalt Hans Rudolf Giger svájci szürrealista képzőművész, A nyolcadik utas a halál című kultikussá vált science-fiction film szörnyalakjának tervezője. Giger 1940-ben született, építészetet és ipari formatervezést tanult Zürichben. Sötét hangulatú, monokróm műveit egyszerre hatja át a groteszk és a szexualitás, alakjai elgépiesedett környezetben élnek, testük mechanikus és emberi.

Giger világhírnevét elsősorban az Alien-filmeknek köszönheti. Mikor a hollywoodi rendező, Ridley Scott kezébe vette Giger 1976-os Necronomicon című művészeti albumát, és megpillantotta az egyik hosszúkás fejű, szem nélküli lényt ábrázoló rajzot, tudta, hogy a svájci művészt szerződtetnie kell.

A filmben szereplő földönkívüli halálos gyilkológép lett: egy tojásból ugrott rá emberi áldozatának arcára, amelynek szájába juttatta embrióját, hogy az a mellkasból kitörve pusztítson tovább.

Ereiben sav folyt, nyúlánk fején dupla állkapocs helyezkedett el. A lényért Giger 1980-ban Oscar-díjat vehetett át a legjobb vizuális effekt kategóriában.

Rémálomszerű világát Giger nemcsak grafikákon és festményeken jelenítette meg, hasonlóan bizarr szobrokat és bútorokat is készített. Emellett rock, death metal és heavy metal együtteseknek is tervezett lemezborítókat.

Eredeti munkái 1998-től tekinthetők meg Svájcban, a H. R. Giger Múzeumban, amelyet azóta is felesége vezet.

Az Alien-filmek mellett Giger a Poltergeist második részében és A lény című horrorokban is dolgozott, míg a szürreális filmjeiről ismert David Lynch a Dűne című scifijéhez használta fel a svájci művész terveit. Legutoljára Ridley Scott Alien-előzményfilmjében, a Prometheus-ban szerepeltek Giger szüleményei.

A bíróságon próbálja elérni ma Szél Bernadett, az LMP társelnöke, hogy megkapja a paksi atomerőmű bővítését előkészítő hatástanulmányokat.  A politikus szerint az eddig a paksi építkezésről közzétett hatásvizsgálatok a "kamu" kategóriába tartoznak. Közben újabb orosz-magyar  megállapodás készül, ezúttal a nukleáris biztonsági kérdésekbe kapnának nagyobb beleszólást Paks II. építői.