Az állami földbérlet- pályázaton nyertesnek kihirdetett reménybeli új bérlők közül többen is traktorokat küldtek a kishantosi biogazdaság területére. Ők annak ellenére kezdtek el vetni, illetve kitárcsázni az újra sarjadó vetést, hogy április 25-én a Székesfehérvári Járásbíróság első fokon két pályázatnyertes birtokvédelmi kérelmét is elutasította. A döntés értelmében a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. 452 hektáros területét a jogerős ítéletig nem használhatják az új bérlők, illetve jogviszony az ügy rendezéséig csak a nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) és a kft. között van. Ennek ellenére a múlt hét közepétől folyamatos atrocitások érik a kishantosiakat és a Greenpeace aktivistákat.
Elsőként Szőnyegi Tamás, aki a földbérlet pályázaton nyert a múlt hét csütörtökjén azzal fenyegetőzött, traktorral hajt át azon, aki megakadályozza, hogy úgymond ő a földjét művelje. Egy nappal később, Szabó Zsolt, aki 52 hektárt nyert - Ács Sándorné, a kft. alapító-ügyvezetőjének közlése szerint, egy terepjárójával majdnem elsodorta Bolye Ferencet, a gazdaság vezetőjét, aki az aktivisták között állt. Bolye ugyan az autó elől, ám ekkor Szabó kipattant a volán mögül, és nekiesett a férfinak. Többen igyekeztek megfékezni Szabót, aki ekkor az egyik Greenpeace aktivistát is megütötte, majd mindenkivel lökdösődni kezdett. (Az esetről készült videofelvétel több tévé csatorna híradójában és az interneten is látható volt.)
Lapunk információi szerint a sértettek feljelentést tettek, amelyet feljelentés-kiegészítésként kezel a rendőrség, egy korábbi, április 12-i birtokháborítási üggyel kapcsolatban. Akkor - a szemtanúk elmondása szerint - a Simon Kft. traktorai becslések szerint 130-140 millió forintos kárt okoztak a vetés kitárcsázásával és birtokháborítást is elkövettek. Pénteken a kishantosiak követték a Szabó által elnyert földeken dolgozó 3 traktort és megbizonyosodtak arról, hogy a munkagépek a Simon Kft. telephelyére álltak be.
Simon-Hornok Réka, az állami földpályázatok egy másik nyertesének, Simon Károlynak a felesége, annak, aki a 2900 hektáron gazdálkodó Simon Kft. tulajdonosa - mondta Ács Sándorné. Simon nem pályázhatott volna az 1200 hektáros birtok korlát miatt, így viszont újabb 87 hektáros területhez juthatnak. Azon már senki sem csodálkozott, hogy szombaton Simon-Hornok reménybeli birtokán a Simon Kft. gépei jelentek meg.
Vasárnap Márok Csaba Mezőfalva polgármestere, - aki ugyancsak pályázatnyertes - által megbízott traktoros is kihajtott a kishantosi földekre. Ács Sándorné lapunknak elmondta, a hétvégén rendőrökkel ment ki a földekre, ahol az NFA-ra és az agrárkamara egyik alelnökére, Zászlós Tiborra hivatkozó biztonsági őr azt követelte az egyenruhásoktól, hogy Ács Sándornét "küldjék el, mert neki megtiltottták, hogy a területen legyen". Az őr megfenyegette a rendőröket, ha nem küldenek el, nagy bajba kerülhetnek, mire ők beszóltak a sárbogárdi kapitányságra, majd azt kérték, menjek el a földekről - közölte Ács Sándorné. A sárbogárdi kapitányságon megkeresésünkre közölték, nem tudnak az ügyről és felvilágosításért a Fejér megyei Rendőr-kapitánysághoz kell fordulni. A kapitányságtól ígéretet kaptunk, hogy kivizsgálják az ügyet és tájékoztatnak az eredményről.
Magyar György ügyvéd a vállalkozó jogi képviselője a Népszavának elmondta, nem csak a kisajátítást, de a földért kapott összeg nagyságát is vitatják. Az arab vállalkozó 500 hektáros birtokot alakított ki, most azonban kisajátítás megbontja a birtokszerkezetet, ráadásul gazdálkodó attól tart, hogy a többi földjét is elveszik. Magyar György precedens értékűnek nevezte az esetet. A bíróság 30 napot kért, hogy dönthessen az indítványról, az ügyvéd ennek függvényében dönt arról, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul-e előzetes.