Emlékezetes, hogy MNB 2014. május 9-i határozatában engedélyezte, hogy a Magyar Takarék Zrt. az MFB Zrt-től és a Magyar Posta Zrt-től történő adásvétel útján - 54,83 százalékos közvetlen befolyásoló részesedést szerezhessen a Magyar Takarékbank Zrt.-ben.
A jegybank a Magyar Takarék befolyásszerzése alapján egyúttal azt is engedélyezte, hogy az abban tulajdonos FHB Jelzálogbank 13,75 százalékos közvetett tulajdonrészre tehessen szert a Takarékbankban. Az MNB engedélyezési eljárása során nem vizsgálta (jogszabályi felhatalmazás hiányában nem is vizsgálhatja), hogy a befolyásszerzés mögött álló adásvétel jogszerű-e, illetve az arra módot adó jogszabály alkotmányos-e, avagy sem.
Az MNB e határozatában a befolyásszerzés elvi lehetőségét adja meg a befolyásszerző társaság, illetve az eladó társaságok által számára rendelkezésre bocsátott adatok alapján. A részvények adásvételével történő befolyásszerzésre vonatkozó előzetes jegybanki engedély tehát kizárólag annyit jelent, hogy a felek által tervezett befolyásszerzés a pénzügyi ágazati jogszabályokban előírtaknak megfelel, s így az engedélyezési feltételek teljesülnek. A befolyásszerzésben résztvevő felek számára ezáltal megnyílik annak lehetősége, hogy a tranzakciót lezárják.
"Fel sem tételezheti senki sem, hogy az MNB ezzel üzenjen, illetve befolyásolja a független bíróságokat az e témával összefüggő folyamatban lévő perekben" - mondta el érdeklődésünkre Dávid Ferenc, a Takarékbankban összesen mintegy 45 százalékos részvénycsomaggal rendelkező több mint 100 takarékszövetkezet érdekeit képviselő Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) szóvivője. Ugyanakkor megemlítette, hogy az MNB egyik alperese - így ellenérdekelt fele - az OTSZ kontra magyar állam és képviselői perben, amely az FT előtt van folyamatban. Mint ismeretes az FT 2014. április 18-i végzésében újabb ideiglenes intézkedésként egyrészt megtiltotta a Magyar Posta Zrt. birtokában levő takarékbanki részvények átruházását a Magyar Takarék Zrt.-nek.
Másrészt Bene Lajos bíró az AB-hez fordult: állapítsa meg a takarékszövetkezetek integrációjáról szóló törvényről, hogy az nem ütközik-e az alaptörvénnyel, és amennyiben igen, akkor azt visszamenőlegesen teljes egészében semmisítse meg. Emellett az alperesek térítsék meg a takarékszövetkezeteknek a jogalkotással okozott vélt - kárukat. "Ha az MNB elvárja, hogy tiszteljék függetlenségét, úgy ebből következik, hogy a bíróságok autonómiáját az MNB-nek is tiszteletben kell tartania" - emelte ki Dávid Ferenc.
Az FHB tegnapi közleménye szerint ugyanakkor a tranzakció lezárására várhatóan még a 2014. év első félévében sor kerül. A Takarékbank 2014. április 25-i közgyűlésén az MFB és a Magyar Posta együttes 55 százalékos állami részvénytöbbségével, a részvényesek 73 százalékának támogatásával, 10 százalék tartózkodás és 17 százalék elutasítása mellett megszavazták azt az előterjesztést, hogy a Takarékbank 600 millió forint értékben részvényekké átváltható kötvényt bocsát ki. Ennek lejegyzésre zártkörűen csak a Magyar Takarék Zrt. a jogosult.