;

miniszterelnök;Kína;Li Ko-csiang;afrikai körút;

- Kína javítaná afrikai imázsát

A hét elején kezdte meg afrikai körútját Li Ko-csiang kínai miniszterelnök. Peking óriási befolyást szerzett az elmúlt években Afrikában, ám nimbusza már korántsem a régi a kontinensen. A kínaiakat számos bírálat érte amiatt, mert cégeik állítólag nem bánnak megfelelően az afrikai munkásokkal.

A kormányfő látogatásával azt akarja bizonyítani: nemcsak a nyersanyagok miatt fontos partner hazája számára Afrika. Az Afrika és Kína közötti mézesheteknek már vége.

A feszültségeket jelzi, hogy a zambiai kormány tavaly úgy döntött: átveszi az ellenőrzést egy kínai cég által üzemeltetett szénbánya felett.

Az ország ugyanis azzal vádolta a kínai vezetőket, hogy semmibe vették a biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi előírásokat. 2010-ben két kínai cégvezető állítólag agyonlőtt két bányászt egy munkaügyi konfliktus során. Az incidenst követő összecsapásokban egy kínai munkás vesztette életét, két további megsérült.

Li több államot is felkeres május 11-ig tartó körútja alkalmával, köztük Etiópiát, Nigériát, Angolát és Kenyát. Ellátogat az Afrikai Unió Addis Abeba-i központjába is, s részt vesz a Nigériában megrendezendő Afrikai Világgazdasági Fórumon.

Nagy kérdés persze, hogy a hosszú vizittel sikerül-e eloszlatni az afrikaiak Kínával kapcsolatos erőteljes kételyeit. Li azt állította, hazája „sosem fog gyarmatosítóként fellépni”.

A kínai kormányfő számos kétoldalú szerződést is köt vendéglátóival, amelyek elsősorban az infrastruktúra fejlesztését vasút-, illetve úthálózat építését érintik. Peking segítséget ígért a különböző befektetési lehetőségek jobb kiaknázásában is.

Kínai szakértők úgy látják, Pekingnek stratégiát kellene váltania Afrikában, s nemcsak a nyersanyagok növekvő exportjára, hanem a feldolgozóiparba való befektetésekre kellene koncentrálnia. A kínai cégeknek több afrikai munkást is kellene alkalmaznia, hogy jobban elfogadtassák magukat a helyiekkel.

Peking 2009-ben váltotta fel az Egyesült Államokat mint a kontinens legfontosabb kereskedelmi partnerét. Tavaly a kereskedelmi összértéke első ízben kúszott 200 milliárd dollár fölé. Az Újkína hírügynökség szerint Afrikában 2500 kínai vállalat érdekelt.

Megkezdődött az utolsó fejezet a május 26-27én sorra kerülő egyiptomi elnökválasztási procedúrában. Május 3-án  startolt hivatalosan is a kampány, az elnöki poszt legesélyesebb várományosa, a Mohamed Morszi elnök tavalyi meg buktatásában kulcsszerepet játszó Abdel-Fattáh esz-Szíszi volt vezérkari főnök hétfő esti, két egyiptomi televíziós csatorna által is élőben közvetített első kampányinterjújában stabilitást, biztonságot és a gazdasági fejlesztés beindítását ígérte a legnépesebb arab ország lakóinak, amennyiben őt választják meg.