Ennek előzménye, hogy a 2010-es kormányváltás után úgy tűnt, a kérdés megoldódik, hiszen 2011-ben az Orbán-kormány a cég akkor még 78 milliárdos adósságállományának átvállalását irányozta elő. Ám a fedezetnek szánt "einstandolt" magánnyugdíj-pénztári vagyont másra fordították, a BKV pedig hoppon maradt. Ehhez képest 2012 nyarán a kormány csak készfizető kezességet vállalt a már "csak" 61,7 milliárdos adósságállomány refinanszírozásához. Ráadásul a kormány utolsóként állt be a sorba, mivel a lejáró hitelt először a BKV-nak, ha nem megy, akkor a fővárosnak, és csak végül az államnak kell visszafizetnie. Ebből a megújított tartozásból idén év végéig négy részletben 9,4 milliárd forint törlesztése válik esedékessé. Ezeket is meg lehet újítani, ám ehhez ismét a főváros, és az állam garanciavállalása szükséges - erről szavaznak ma a képviselők.
Szerepel a mai napirenden egy olyan javaslat is, amelyben a fővárosi Jobbik azonnali hatállyal megszüntetné Vitézy Dávid BKK-vezérigazgató munkaviszonyát - már nem először. Az indoklás emlékeztet, hogy nem a közelmúltbéli "troliügy" volt az első eset, amikor egy, a BKK által levezényelt tendernél a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDb) a Vitézy vezette cég jogsértését állapította meg. Ismert, ebben az ügyben Tarlós István is belső vizsgálatot rendelt el - a BKK-val szemben az utóbbi két évben immár a harmadikat. Ez a revíziósorozat példa nélküli ugyan, ám személyi következménye mindeddig nem volt. Azt a főpolgármester is elismerte, hogy nem csak a trolibusztender fiaskója az oka annak, hogy ismét a vele híresen rossz viszonyban lévő Vitézy körmére néznének. A kezdetben Tarlós által is bátorított BKK-vezér eddig minden hasonló támadást visszavert, így nem is tudták elmozdítani.
Ismert, 2010 végén, kinevezésekor még Tarlós védte meg az MSZP kritikái ellenében Vitézyt, ám 2012 nyarára megromlott a viszonyuk. Eközben Vitézynek a Városházán rosszallással nézett "önjáróvá" válásával a konfliktusok egyre gyakoribbak, intenzívebbek lettek. Többször lehetett hallani, hogy Tarlós szívesen kirúgatná a közgyűléssel Vitézyt, de nem teheti meg a cégvezető magas politikai kapcsolatai miatt, miután Vitézy famíliája az Orbán-családdal áll rokonságban. Ezt igyekezett Tarlós tavaly cáfolni, amikor közölte: a miniszterelnök nem kötötte meg a kezét Vitézy Dávid eltávolításával kapcsolatban. Mégis, amikor a közgyűlés tavaly novemberi ülésén a Jobbik javaslatára szavaztak a BKK-vezér elmozdításáról, az indítvány egyetlen támogató voksot sem kapott - még a jobbikosoktól sem. Vitézy "embereit" ezért Tarlós javaslatára kiszorították, illetve lecserélte a BKK, majd a holding által "felügyelt" BKV igazgatóságában is ez történt.