Hozzátette, az alaptörvény biztosítja a pedagógusok számára a tanítás szabadságát, ezen felül a köznevelési és a nemzeti tankönyvellátásról szóló törvények világosan kimondják, hogy minden tanárnak joga van megválogatni a tankönyveket. Ehhez képest az állami iskolában két tankönyvre szűkült a választék és vannak olyan tárgyak, ahol csak egyfajta kötet áll rendelkezésre, ráadásul csak két olyan kiadó könyvei közül lehet választani, amelyeket a választás előtt néhány nappal államosítottak - tette hozzá Karácsony Gergely.
A politikus szerint a korábban magas színvonalú tankönyveket kínáló kiadók hoppon maradnak, mert az ő könyveik helyett a "Fidesz ideológiájának megfelelő módon megírt, sokszor helyesírási hibáktól hemzsegő, vacak" tankönyveket használnak majd. "Az Együtt-PM vállalja minden olyan szülő, pedagógus vagy család jogi képviseletét, akik a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához szeretnének fordulni az ügyben" - tette hozzá Karácsony.
Eközben nyílt válaszlevelet írt a tankönyvellátásért felelős miniszteri biztos Reményfy Tamáshoz, a szűkített, állami tankönyvlistáról lényegében kiszorított Mozaik Kiadó ügyvezető igazgatójához. Hegedűs István - cinikus hangvételű érvelése - szerint "senki nem szereti, ha jól menő vállalkozásának megváltoznak a körülményei", hiszen állítása szerint a tankönyvpiac átalakítása előtt a Mozaik évi 600 millió forint adózott eredményt ért el. A miniszteri biztos úgy fogalmazott, a kiadó "23 éven keresztül, évről-évre növelte részesedését, emelte a tankönyvek árát, befolyásolta az iskolai tankönyvkereskedés hangulatát, miközben számos kis könyvműhely került nehéz vagy kilátástalan helyzetbe".
Hegedűs azt is szóvá tette Reményfynek, hogy a Mozaik bevételeinek 60 százalékát az állam finanszírozta a tankönyvtámogatáson keresztül. Előző levelében azonban az áremelések ügyében Reményfy kifejtette: "A tankönyv eddig sem szabadáras termék volt, a típusonként meghatározott legmagasabb árat és az áremelés lehetőségét már bő egy évtizede miniszteri rendelet szabályozza". A kiadóvezető szerint ha valóban az árak csökkentése lett volna a valódi cél, azt elérhették volna a tankönyvek maximált árát szabályozó miniszteri rendelet módosításával.
A miniszteri biztos nem fukarkodott az olyan vádakkal sem, mint hogy a magánkiadók "agyafúrt árukapcsolásaikat szakmai hitvallásként, jószolgálati cselekedetként tüntették fel", vagy hogy "az iskolákat, igazgatókat téves és félrevezető megfogalmazásokkal, részinformációkkal árasztották el a rendelési agitáció során".