Bank;devizahitel;Európai Bíróság;tisztesség;

- Magyar bíróság dönthet a tisztességtelenségről

Attól, hogy az ügyfelet általánosságban tájékoztatta a feltételekről a bank, még lehetnek tisztességtelenek egy devizahitel-szerződés feltételei - mondta ki legújabb ítéletében a luxemburgi székhelyű Európai Bíróság. Azt ugyanakkor nem vizsgálta a testület, hogy a konkrét szerződés valóban tisztességtelen-e, mert véleménye szerint ennek megállapítása a magyar bíróságok dolga.

A 2008-as hitelszerződésben szerepel egy olyan pont, amely szerint a felek esetleges jogvitájában csak a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróság dönthet, és ha ez megtörténik, fellebbezésre nincs lehetőség, erről tájékoztatták az adóst.  Egy másik ügyben holnap dönthet a luxembourgi testület: abban az ügyben az a kérdés, hogy a Kúria vizsgálhatja-e az árfolyamrés tisztességtelenségét. A magyar legfelsőbb bíróság ezután dönthet a saját jogegységi határozatának kiegészítéséről.

Erre azonban várhatóan csak ősszel kerül sor, és mivel a kormány saját devizahiteles mentőcsomagjával megvárja a jogegységi határozatot, ezért arra sem számíthatunk szeptember előtt.

Négy hónap illetékességi huzavona után a Sukoró-büntetőper visszakerült a Szolnoki Törvényszékre; erről nemrég döntött a Kúria - számolt be blogján a Sukoró-ügy egyik vádlottja, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatója. Tátrai Miklós emlékeztetett, hogy az ügyet Budapestről még 2012-ben helyezte át Szolnokra az Országos Bírósági Hivatalt vezető Handó Tünde (Szájer József fideszes EP-képviselő felesége).