választás;vita;Európai Parlament;Ukrajna;

- A választások előtti utolsó EP-vita Ukrajnáról

Az Európai Parlament Strasbourgban ülésező képviselői ezekben az órákban is Ukrajnáról vitáznak: áttekintik az ukrajnai fejleményeket, különös tekintettel a Kelet-Ukrajnát destabilizáló orosz nyomásra. A szerda reggel kezdődött plenáris vitán részt vesz Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítési és szomszédságpolitikai biztosa. Holnap a Parlament állásfoglalást fogad el Ukrajnával kapcsolatban, Genfben pedig tárgyalóasztalhoz ülnek Ukrajna, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország képviselői.

Az Európai Parlament nem ismeri el Oroszország illegális területfoglalását a Krím-félszigeten, és felszólítja Oroszországot, hogy a nemzetközi joggal összhangban vonja vissza csapatait az ukrán határról - mondta a jelenlegi ciklus utolsó ülését megnyitó Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.

Az Európai Parlament ismét kiállt Ukrajna területi egysége és függetlensége mellett, amelynek támogatását már több, mindig nagy többséggel elfogadott állásfoglalásban megfogalmazta. Az EP elnöke üdvözölte az ukrán kormány erőfeszítéseit az ellentétek feloldására és a kormány tekintélyének helyreállítására. Schulz elnök emellett üdvözölte a Tanács bejelentését az Ukrajnának juttatandó makrogazdasági segítségről, és hozzátette, hogy a Parlamentben április 3-án megszavazott, az ukrán árukra vonatkozó, egyoldalú uniós kereskedelmi döntés szintén hozzájárul majd az ukrán gazdaság talpra állításához.

Európai képviselők is részt vesznek megfigyelőként a május 25-i ukrajnai választáson, amely a Parlament elnökének reményei szerint szabad és tisztességes lesz.

Harrach Péter reméli, hogy az új parlament elfogadja a családi csődről szóló törvényt. Az MSZP örül annak, hogy négy év semmittevés után a KDNP ismét támogatja az évekkel ezelőtt kidolgozott ötletünket. Harrach Péternek üzenjük: a politikában nem reménykedni, hanem cselekedni kell - olvasható a szocialisták közleményében.