Elvárjuk, hogy négy év egy helyben toporgás után a kereszténydemokraták kényszerítsék rá a Fideszt, hogy a permanens mutyizás helyett azt az utat járják, amin példamutató módon Ferenc pápa indult el! - szól az MSZP közleménye.
Korábban megírtuk, hogy az új ciklusban elfogadhatják a családi csődvédelemről szóló törvényjavaslatot. Erről Harrach Péter a Hír Tv-ben beszélt. Kifejtette: a devizahitelesekkel összefüggő intézkedések kerültek - indokoltan - előtérbe, de ha ez megoldódik, napirendre kerülhet a családi csődvédelem kérdése.
Az eddigi információk egy klasszikus elven működő magáncsődintézmény bevezetésére utalnak - ez a véleménye a Harrach-nyilatkozatról a Portfóliónak. A szabályozás vélhetően kiegészítené (és nem helyettesítené) a már rendelkezésre álló és a készülő megoldásokat a 90 napon túli késedelemben lévő adósok helyzetének rendezésére. Ilyenek a Nemzeti Eszközkezelő, a bankok saját adósmentő programjai - írja a gazdasági portál.
Számos buktatója lehet azonban a magáncsőd bevezetésének, és egyelőre sok a megválaszolatlan kérdés is: Nem világos, miként venné figyelembe a rendszer a fekete jövedelmeket az adós mozgásterének meghatározásakor, és miként kezelné az ügyfél és a csődgondnok közötti ezzel kapcsolatos információs aszimmetriát. Nem világos továbbá, miként érintené a szabályozás a közműtartozásokat, amelyek az érintett ügyfelek lejárt tartozásának jelentős részét teszik ki.
A magáncsőd bizonytalanságot okozhat a bankok számára is, hiszen a követelés fennmaradó részének leírása, a hiteltörlesztés felfüggesztése vagy átütemezése kedvezőtlen esetben sértheti eredményességüket és jövőbeni hitelezési tevékenységüket.