bírságok;Gazdasági Versenyhivatal;

- Sorra próbálják meg átverni a cégeket

Kétmillió forintos bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Rubachem International Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-re, mert az üzletfelek választási szabadságát indokolatlanul korlátozó üzleti módszert alkalmazott. 

A vállalkozás elsősorban telefonon, valamint elektronikus levelekben irodaszereket kínált vállalkozásoknak, de sem a termékekről, sem azok árairól nem hangzott el információ. Arról sem tájékoztatták a megkeresett ügyfeleket, hogy a vállalkozás úgy tekinti, hogy a hívott fél megrendelte a szolgáltatást, és a telefonhívás befejezésekor szerződés jött létre.

A kapcsolatfelvételt követően a Rubachem Kft. próbacsomagot küldött a megkeresett üzletfeleknek, arról azonban nem adott tájékoztatást, hogyan állhatnak el a vásárlástól. A próbacsomag után megküldték a jelentős értékű teljes csomagot. A számla csak később érkezett, így az üzletfelek nem tudták megítélni az ajánlatot, valamint összehasonlítani sem tudták más vállalkozások hasonló szolgáltatásaival.

Ahogy lapunk arról tegnapi számában beszámolt, egy másik cég jelenleg is megpróbál levélben pénz kicsalni a vállalkozóktól. A Magyar Kereskedelmi Nyilvántartási Intézet (MKNI) levele egyrészt olyan, mintha valami hivatalos dologról lenne szó, másrészt olyan, mintha minden kft.-nek kkt.-nek, bt.-nek kötelező lenne befizetnie 24 ezer forintot az "intézet" számlájára április 18-ig.

Például közzétételidíj-fizetési kötelezettségről beszélnek, holott a szolgáltatást nem kötelező igénybe venni. Már csak azért sem érdemes befizetni a 24 ezer forintot, mert ezzel a levél szerint valóban létrejön a szerződés a felek között egy évre, és akkor fél év múlva újra esedékes a 24 ezer forint. Többeknek a levélről azonnal a kötelező kamarai regisztrációs díj jutott eszébe.

A vállalkozók között általános az a vélemény, hogy azt is kötelező ugyan befizetni, de nem jár érte semmi. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hangsúlyozta, hogy az MKNI-levél nem tőlük származik, egyúttal hangsúlyozta, hogy feljelentést tesz az ügyben a rendőrségen. Az MKNI alighanem a hivatalosság látszatát igyekeznek kelteni a cég elnevezésén és a levél jogásznyelven írt szövegén kívül azzal is, hogy a levélen látható logó a magyar címerre hajaz, bár hármas halom és kettős kereszt helyett egy szélkakas található rajta.

Kedvezőbbnél kedvezőbb foglalkoztatási számokat publikálnak a hivatalos adatközlők. Ugyanakkor az látszik, hogy a magyar versenyszféra érdemben nem tud több munkahelyet kínálni. A különbséget a közfoglalkoztatás, a statisztikai módszertan és egyszeri hatások magyarázzák.