választás;India;

- Sorsdöntő választás kezdődik Indiában

Évtizedek óta a legfontosabbnak tartják a ma kezdődő, s május 12-én záruló indiai parlamenti választást, amelyen 800 millióan adhatják le szavazataikat 930 ezer körzetben. A voksoláson Rahul Gandhi, a híres politikai dinasztia 43 éves sarja próbál harmadik mandátumot szerezni a Kongresszus Párt számára.

Ellenfele a hindu nacionalista Narendra Modi, a Baharatiya Janata (BJP) párt vezetője lesz. Megfigyelők piszkos kampányra számítanak. Ennek előjelei már eddig is érzékelhetőek voltak. Modi azzal vádolta Gandhit, hogy szülőhazája, Olaszország érdekeit helyezi Indiáé elébe. A BJP egy helyi képviselője pedig azt közölte, az egész Gandhi családot ki kellene ebrudalni Indiából. Sharas Pawar veterán indiai politikus úgy vélte, a vagdalkozások mögött egyértelműen Modi áll, aki meglátása szerint "idegbeteg".

A választás végkimenetele amiatt is nehezen megjósolható, mert 120-150 millió az első szavazók száma, s különösen nehéz kiszámítani, hogy a fiatalok melyik párt mellé teszik az x-et. A felmérések szerint azonban inkább a nacionalista BJP-t favorizálják. Modi pártja az eltelt években fontos győzelmeket aratott a regionális választásokon Goában és Punjabban. A kormányzó Kongresszus Párt pedig több érzékeny vereséget is elszenvedett.

A mostani voksolás nagy esélyesei szintén a nacionalisták, igaz, ez még nem jelenti azt, hogy kormányt is tudnak alakítani. Indiában ugyanis az elmúlt években jelentősen megnőtt a regionális tömörülések szerepe. Ahhoz, hogy Narendra Modit válasszák meg kormányfőnek, a BJP-nek szövetségeseivel összesen 272 képviselői helyet kellene szereznie. A felmérések szerint azonban körülbelül 200 mandátumra tehetnek szert. Az NDTV televízió ugyanakkor 229 képviselői helyet jósol nekik, amelyből csak a BJP szerezhet meg 195-öt.

A Kongresszus Párton és a BJP-n, illetve szövetségeseiken kívül harmadik erőként indul a Harmadik Front, amelyben egyebek mellett a marxisták és a Tamil Nadu államot irányító AIADMK párt kapott helyet. Gandhiék abból indulnak ki, hogy ez a pártszövetség aligha szövetkezik majd a választás után a nacionalistákkal.

Mától tárgyalnak a Hatok, az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország Iránnal az atomprogram ügyéről. Július 20-ig kellene dűlőre jutni a kérdésben. Teherán számára létfontosságú, hogy eltöröljék az országgal szemben elrendelt szankciókat. Ugyanakkor megoszlanak a vélemények arról, van-e esély a megállapodásra, s hogy Irán tartaná-e magát egy esetleges megegyezéshez.