MOL;Horvátország;vádemelés;kenőpénz;Hernádi Zsolt;Ivo Sanader;

Orbán időnként mutatkozik kedveltjével, Hernádival FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Hernádi távollétében is dönthet a bíróság

Vádat emelt Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen a horvát korrupció- és szervezett bűnözés elleni ügyészség (USKOK) a zágrábi megyei bíróságon - közölte az ügyészség.

Az USKOK azzal vádolja Hernádi Zsoltot, hogy 2008-2009-ben lehetővé tette, és megszervezte 10 millió euró kenőpénzt átadását Ivo Sanader volt horvát miniszterelnöknek, hogy a Mol megszerezhesse az irányítói jogokat az INA-ban, illetve azért, hogy a veszteséges gázüzletágat válasszák le a cégről, és azt a horvát állam vegye át. A zágráb megyei bíróság tegnap közölte: egy bírói testület fogja megvizsgálni az USKOK vádiratát és ők döntenek arról az ügyészi kérelemről is, hogy Hernádi Zsolt távollétében is legyen tárgyalás. Kresimir Devcic, a bíróság szóvivője szerint ez utóbbi azért szükséges, mert a horvát igazságügyi hatóságok nem érik el Hernádi Zsoltot. A Mol-vezér kijelölt ügyvédje, Laura Valkovic a Hina horvát hírügynökségnek úgy nyilatkozott: még nem látta a vádiratot.

Sanander védője szerint nem véletlen, hogy ugyanazon a napon emel vádat Hernádi ellen az ügyészség, amelyen védence fellebviteli tárgyalása a Hypo Bank- és a MOL-INA-ügyek egyesített perében elkezdődött a legfelsőbb bíróságon - nyilatkozta Jadrana Slokovic a Nova TV-nek. Sanadert első fokon háborús nyerészkedésért, hivatali visszaélésért és vesztegetés bűntettének elkövetéséért 10 év börtönre ítélték.

A magyar olajipari vállalat a sajtóból értesült a vádemelésről, hivatalos megkeresést eddig nem érkezett hozzájuk a horvát hatóságoktól. A Mol szerint "Hernádi Zsolt már teljességgel igazolta a vállalat igazgatóságának, hogy a vádak minden alapot nélkülöznek és hogy az ügyben nincs semmi érdemi". A Molnál úgy vélik, "Hernádi Zsolt a jövőben is sikeresen megvédi magát a vádaktól, ahogy azt korábban is tette". A vádakat a Mol több soron visszautasította és közölte: soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt, hogy megszerezze az INA irányítási jogát.

 Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár is elismerte: Magyarország aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló finanszírozási szerződést az orosz féllel. A Fidesz - kormány parlamenti felhatalmazás nélkül kötötte meg a napokban a paktumot. Az ellenzéki összefogás pártjai tiltakoztak a titkos szerződéskötés ellen, és a megállapodás részleteinek a nyilvánosságra hozatalát követelik.