Petőfi Irodalmi Múzeum;Hrabal;

- A 100 éves Hrabalra emlékeztek

Bohumil Hrabal cseh író születésének 100. évfordulóját ünnepelték kedden, a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az ünnepségen több tucat Hrabal-rajongó könyvbarát jelent meg.

A Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében tartott ünnepségen Dr. Pap János, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi docense, nevetéskutató tartott átfogó elemzést világhírű cseh író humoráról. A kötetlen előadást Havas Judit előadóművész felolvasásaival színesítették, a vendégek többek között a Sörgyári capriccio című könyvből hallhattak felolvasást, és a műből készült Jiří Menzel-filmfeldolgozásból tekinthettek meg részleteket. 

Pap János úgy fogalmazott, a híres emberek mindig megérik a százéves kort, és véleménye szerint Hrabal azon kevés művész közé tartozik, aki nagy népszerűségnek örvendve „ünnepelheti” ötszázadik és akár ezredik születésnapját is, hiszen művészete örök. A nevetéskutató Hrabal életrajzán keresztül mutatta be az író egyéni sorsát, valamint az általa képviselt világszemléletet, amely a világ elfogadásán alapszik, és a műveiben megjelenő szatirikus, finom humort, amelyet fehér humornak aposztrofál a fekete komédiával vonható ellentét miatt.  

„Hogyhogy száz? Itt van velünk mindennapjainkban, szeretjük olvasni a könyveit. Csak úgy levesszük őket a polcról, vagy megnézzük a filmadaptációkat. Úgy gondoltuk, szervezünk egy estet, hogy a születésének 100. évfordulója alkalmából vele tölthessünk egy-két órát” – mondta Havas Judit előadóművész az est során. A múzeum kiállítást rendezett a Hrabal-művekből, és a Rákóczi úti Hrabal Söröző az író kedvenc italát, cseh sört kínált a vendégeknek.

 

„Szodoma és Gomorra!” – tör ki kétségbeesetten az állomásfőnök úr, amikor meglátja, hogy szép bőrkanapéját széthasították mindenféle szemérmetlen, üzekedő alakok. Holott a Szigorúan ellenőrzött vonatok történetében az igazi „fertő” nem az, amit Hubicka forgalmista és Zdenka, a távirászlány, majd Milos Grimasz gyakornok és Victoria Freie művelnek, hanem a náci megszállás, a halálfélelem,  amelynek árnyékában is megpróbálják élvezni az életet.