;

Oroszország;repülőtér;Ukrajna;Vlagyimir Putyin;ENSZ-szakértők;Belbek;Ban Ki Mu;

Bevetésben az oroszbarát krími „önvédelmi erők” FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Újabb támadástól félnek

Továbbra is jelentős a feszültség a Krím-félszigeten. Orosz csapatok megrohamoztak egy ukrán katonák által ellenőrzött repülőteret Belbekben. Szemtanúk lövésekről is beszámoltak, egy újságíró megsérült. Közben megérkezett Ukrajnába az EBESZ-szakértők első csoportja.

Az elfoglalt belbeki repülőteret már hetekkel ezelőtt körbezárták a krími "önvédelmi erők". A rohamban felségjelzés nélküli fegyveresek vettek részt, feltételezések szerint azonban orosz katonákról volt szó. Az oroszbarát tüntetők ezzel szinte egy időben megostromoltak egy ukrán légi bázist. Mintegy kétszázan hatoltak be a Novoferovovka várostól északra lévő támaszpontra.

Oroszország hivatalosan is átvette az ellenőrzést a kaszárnyák és egyéb katonai objektumok felett. A félszigeten összesen 147 katonai létesítményre függesztették ki az orosz lobogót zászlót - közölte a moszkvai védelmi minisztérium. A Fekete-tengeri flotta esetében pedig a 67 ukrán hajóból már 54 került orosz kézre. Moszkvai közlés szerint a 18 ezerből eddig kevesebb mint kétezer ukrán katona hagyta el a félszigetet.

"Igazi hősökként" ünnepelte Kijev azokat az ukrán katonákat, akik a Krímről tértek haza. Előzőleg olyan hírek jelentek meg, hogy a katonákat "hazaárulással" vádolja az ügyészség. A félszigeten már alig maradt ukrán kézen objektum. Igor Tenyuh ukrán védelmi miniszter ugyanakkor "gyenge erkölcsökkel" vádolta a krími ukrán parancsnokokat.

"Az emberek nem bőgnek" - fejtette ki véleményét a tárcavezető. Mint mondta, a hadsereg tagjai rosszul képzettek, s nincsenek felkészítve kiélezett helyzetekre.

Közös temetésen vettek búcsút szombaton attól az ukrán katonától, illetve oroszbarát fegyverestől, akiket a napokban lőtt le egy fiatal kelet-ukrajnai mesterlövész. "Ők a Krím hősei" - jelentette ki Szergej Akszjonov krími kormányfő. Ortodox papok imádkoztak az elhunytakért.

Megérkezett Ukrajnába az EBESZ-megfigyelők első csoportja. A misszió létrehozásáról pénteken született döntés. Szombaton negyven szakértő érkezett meg Ukrajnába azzal a céllal, hogy "elősegítsék a békét, a stabilitást, a biztonságot". Azt vizsgálják, tiszteletben tartják-e a kisebbségek jogait. Oroszország tárgyilagos és pártatlan missziót vár el az EBESZ küldöttségétől.

Ugyanakkor a misszió tagjait továbbra sem engedték be a félszigetre. Moszkva szerint a missziónak el kell fogadnia a politikai realitásokat, nevezetesen azt, hogy a Krím már Oroszország része. Összesen négyszáz megfigyelőt várnak Ukrajnába. Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte, hogy a krími rendőrséget, polgári védelmet valamint a belbiztonsági szolgálatot egy hét alatt be kell építeni az orosz jogi struktúrába

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szolidaritását fejezte ki az ukrán néppel. Az Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfővel folytatott tárgyalásai során meggyőződését fejezte ki, hogy a nemzetközi közösségek segítségével Kijev úrrá tud lenni a válságon. Bár Moszkva rendre tagadja, hogy további agresszív akciókat tervez, a NATO attól tart, hogy Moszkva foga már a hivatalosan Moldovához tartozó Dnyeszter Menti Köztársaságra fáj.

A Kelet-Ukrajnai határvidék mellett orosz területen annyira jelentős csapatösszevonás történt, hogy már nemcsak Kelet-Ukrajna, Moldova is veszélyben érezheti magát - közölte az észak-atlanti szövetség. A Luxemburgnál valamivel nagyobb kiterjedésű Dnyeszter Menti Köztársaság 1991-ben jelentette be elszakadását Moldovától. A területen igen magas az orosz ajkúak aránya.

Idén április 11-től 15-ig tartják Budapesten a BIMUN-t (Budapest International Model United Nations), amely egy nemzetközi diák-ENSZ konferencia.