megemlékezés;láp;Madrid;El Pais;Ángeles Pedraza;vonatrobbantások;

- Madrid a terrorcsapás áldozataira emlékezett

Egy évtized elteltével sem tudni a teljes igazságot a madridi vonatrobbantásokról - nyilatkozta az El País című lapnak Ángeles Pedraza, aki 25 éves lányát veszítette el 2004. március 11-én.

Spanyolországban tegnap ökumenikus istentiszteleten emlékeztek meg a terrortámadás áldozatairól. I. János Károly király és felesége, a trónörökös és felesége, Elena hercegnő, a király idősebbik lánya, a kormány tagjai és a parlamenti pártok vezetői is részt vettek a La Almudena katedrálisban tartott szertartáson. Az Európai Parlamentben is egy perces néma csenddel emlékeztek a madridi áldozatokra.

Tíz éve - három nappal a parlamenti választások előtt - összehangolt robbantásokat hajtott végre egy iszlamista terrorcsoport madridi elővárosi vonatok ellen. Összesen tizenhárom házilagos robbanószerkezetet helyeztek el a munkába indulókat szállító vonatokon a reggeli csúcsforgalom idején.

A terrortámadásban 192 ember veszítette életét, több mint kétezren megsebesültek. Ez volt Spanyolország történetének legsúlyosabb merénylete, a 2001. szeptember 11-i, Egyesült Államok-beli terrortámadások után az al-Kaidához köthető első nagy terrorcsapás Európában. Egy évvel később, 2005. július 7-én Londonban három metrószerelvényt és egy emeletes buszt robbantott fel egy iszlamista csoport.

Spanyolországban azóta is viták folynak a 3/11-es eseményekről. A néppárti Aznar-kormány az ETA baszk terrorszervezetet vádolta meg a merényletek elkövetésével, noha a nyomok nem rájuk utaltak. A konzervatív kabinet ellentmondásos információkat tett közzé, belebukott a válságkezelésbe, a szocialisták győztek a választásokon. A PSOE-kabinet egyik első intézkedéseként hazahívta az iraki háborúban szolgált spanyol csapatokat.

Bár tavaly nagy meglepetésre Kína is megszavazta az ENSZ Biztonsági Tanácsában az Észak-Koreával szembeni megszorító intézkedéseket, az észak-koreai rezsim könnyen kijátssza a szankciókat. Az ENSZ jelentése szerint Phenjan külképviseleteit használja fel a csempészetre és a szankciók megkerülésére.