Phenjan módszereiről sokat elárult az a tavaly, a panamai hatóságok által elfogott hajó, amely látszólag ugyan cukrot és egyéb élelmiszert szállított, valójában azonban rakéta- és repülőgép alkatrészek, s egyéb lövedékek is voltak a fedélzetén. A Kubától kapott fegyvereket természetesen nem tüntették fel a hajó szállítólevelén. Havanna akkor azt állította, hogy Észak-Korea vállalta a rossz állapotban lévő alkatrészek felújítását és a karibi államba való visszaszállítását.
Az ENSZ jelentéséből az derül ki, hogy Észak-Korea havannai és szingapúri nagykövetsége révén szervezte meg az alkatrészek elszállítását és Észak-Koreába juttatását. A világszervezet nyolc munkatársa által készített 127 oldalas dokumentum kifejti: Phenjan szingapúri külképviselete ugyanabban az épületben található, mint a Chinpo Shipping nevű vállalat. Ez a cég intézi az észak-koreaiak illegális ügyleteit.
Az észak-koreai hajó legénységét több mint fél éven át tartották fogva egy panamai börtönben. Januárban aztán egy helyi bíróság elrendelte a 35 főből 32 szabadon engedését. A parancsnok és közvetlen munkatársai azonban börtönben maradtak.
Az ENSZ jelentése nyomán arra is fény derül, hogy Phenjan bonyolult pénzügyi hálózat révén kerüli meg az ország ellen életbe léptetett intézkedéseket.
Ennek segítségével továbbra is be tudnak vinni az országba luxuscikkeket, amire a szankciók miatt elvileg nem lenne lehetőség. 2012-ben például új repülőgépet vásárolt az ország méghozzá úgy, hogy 109 különböző pénzügyi tranzakciót hajtott végre, s nyolc hongkongi vállaltnak utalták át a pénzt. Az ENSZ minden évben részletes jelentést készít Észak-Koreáról.