;

Európa;Ukrajna;Gazprom;gázvezeték;gázellátás;

A gázcsapok főszerepet játszhatnak az ukrán tartozás rendezésében FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Marad az orosz függőség

A még el sem készült magyar-szlovák gázvezetéken importálna északi-tengeri földgázt vészhelyzet esetén Orbán Viktor kormányfő. A hazai gázellátás veszélybe kerülne, ha az ukránok, vagy az oroszok leállítanák a gázszállításokat, és időközben hidegre fordulna az időjárás. Márpedig a Gazprom tegnap erre figyelmeztetett. A kereskedelmi gáztárolók az enyhe tél ellenére szinte üresek. A kormányzat - ígéretei szerint - elkezdi feltölteni azokat.

A szlovák-magyar földgázvezeték megépülése önmagában nem jelenti azt, hogy Magyarország gázellátása függetlenné válik az orosz forrásoktól. Ez az új csővezeték ugyanis az Oroszországból Ukrajnán át gázt szállító, Szlovákián keresztül haladó Testvériség I. vezetékhez kapcsolódik. Azon a csőrendszeren pedig ugyanaz az orosz gáz érkezik, mint a Beregdarócnál országunkat Ukrajna felől elérő vezetéken - nyilatkozta lapunknak Holoda Attila. Az Orbán-kormány volt helyettes államtitkárát annak kapcsán kérdeztük meg, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek csütörtöki rendkívüli csúcstalálkozóját követően bejelentette: hamarosan "új nap kel majd fel a magyar energiagazdálkodás történetében", mert még ebben a hónapban átadják a Szlovákiát Magyarországgal összekötő földgáz-kapcsolatot, amelyen eleinte próbaüzem indul, majd 2015. január 1-jétől száz százalékosan üzemelni kezd.

Az ukrajnai konfliktus miatt összehívott csúcsértekezlet után a kormányfő azt is elmondta, hogy ezzel az úgynevezett interkonnektorral összeköttetés nyílik egészen a csehországi földgázvezetékekig, amelyekben már nem orosz, hanem más forrásból származó, főleg északi-tengeri gáz található, és így lehetővé válik, hogy Magyarország ne csak orosz földgázhoz juthasson hozzá.
"A próbaüzem már megkezdődik ennek a hónapnak a végén, ami azt jelenti, hogy persze némi kockázattal, de ha kell, ha úgy adódna, hogy megszorulnánk, akkor az azonnal használható és igénybe vehető" - közölte a miniszterelnök.

Holoda Attila szerint az új magyar-szlovák vezeték csak a műszaki átvétele után lesz majd alkalmas gázszállításra. Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, a cseh hálózaton "papíron" elérhető gáz zömét is a Németországból származó földgáz teszi ki, amely az Északi Áramlat nevű Orosz-Német vezetéken érkezik Európába. Vagyis az "északi vonalon" egyelőre ugyanarról az orosz gázról beszélhetünk, mint ami Ukrana felől jut el országunkba. (Az Ausztria felőli viszonylag kis kapacitású HAG vezetéken is orosz gázt hozunk be.)

A szakember ugyanakkor hozzátette: az új vezeték megépítése valóban többlet beszerzési lehetőséget kínál. Valódi áttörésről majd akkor beszélhetünk, ha megépül a Lengyelországon át észak-déli irányba futó nagykapacitású vezeték, amely valóban északi-tengeri gázt tudna juttatni akár a magyar hálózatba is. Addig azonban csak álom, hogy az ország ellátásában a valóságban is jelentős szerep jut az Oroszországtól független beszerzési forrásoknak. A szakértő megjegyezte: a most épülő Déli Áramlat vezeték, amely a Kaszpi-térségből hoz majd gázt, ugyancsak orosz kézben van. A horvát-magyar, és a román-magyar gázvezeték megléte pedig vészhelyzet esetén nem sokat segítene országunkon, miután ezeken a csővezetékeken csak kifelé szállítható gáz - tette hozzá a szakértő.

Az ország gázellátása továbbra is ingatag - fűzte hozzá a volt helyettes államtitkár. A kereskedelmi gáztárolók feltöltöttsége ugyanis alig éri el a tíz százalékot, miközben korábban még ilyenkor is 25 százalék körüli feltöltöttségi szint volt a jellemző. Igaz, az elmúlt években szinte teljesen feltöltött tárolókkal vágtunk neki a télnek, nem úgy mint tavaly ősszel, amikor az alacsony, 40 százalékot el sem érő gáz-szinttel óriási kockázatot is vállaltak a felelősök. Abban az esetben, ha krími válság kiéleződése miatt az ukrán, vagy az orosz fél elzárná a csapot és ezzel egyidőben hidegre fordulna az időjárás, rövid időn belül ellátási korlátozást kellene bevezetni. Az azonban örvendetes fordulat, - jegyzete meg a szakértő - hogy a kormány végre felismerte a veszélyt, és - legalábbis ígéret van rá - megkezdi a tárolók feltöltését.

Adósságot, és veszteséget vásárol a kormány

Milliárdos tartozásokat és óriási veszteségeket felhalmozó energetikai cégek vásárlását készíti elő a kormány - derítette ki az mfor.hu. Az állami kézben lévő MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az E.ON Hungária Zrt. hazai földgázipari érdekeltségeinek a megvásárlásáról a napokban írt alá szándéknyilatkozatot a német hátterű céggel. Az kormány E.ON Hungária Zrt. tulajdonában álló E.ON Energiaszolgáltató Kft., az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt., az E.ON Dél-dunántúli Gázhálózati Zrt., valamint az E.ON Ügyfélszolgálati Kft. állami tulajdonba vonását tervezi. Ezek a cégek viszont ráfizetésesek, illetve el vannak adósodva, így a vállalkozások talpra állítása az egyenlőre még fel sem becsült vételár mellett az adófizetőknek kerül majd tetemes összegbe.

A kormányzat annak ellenére törekszik a hálózat üzemeltető cégek megszerzésére, hogy annak semmilyen elfogadható gazdasági oka nincs. A vezetékekhez ugyanis az Európai Unió rendszabályai szerint minden társaság szabadon hozzáférhet. A hálózatfenntartás költsége és felelőssége viszont a tulajdonost terheli. Vagyis a cégek felvásárlásával garantáltan milliárdos költségeket tesz az adófizetők nyakába a kormány, a gazdasági haszonszerzés reménye nélkül, miután a Fidesz deklarálta, hogy az energia szektorban nonprofit alapon kell működnie a cégeknek. Egyes szakértők szerint a cégek államosítása mögött az áll, hogy a kormánypárt újabb kifizetőhelyeket létesítsen a klientúrájának.

                                         Elzárja a Gazprom a csapokat?
A Gazprom figyelmeztette Ukrajnát, hogy leállíthatja a gázexportot, ha nem rendezi gázszámláját. Alekszej Miller, a Gazprom vezetője tegnap bejelentette, hogy Ukrajna nem rendezte az Oroszországgal szembeni februári gázszámláját a tegnapi, végső határidőig. Alekszej Miller azt mondta, hogy Ukrajna teljes kifizetetlen gázszámlája így már elérte 1,89 milliárd dollárt. Nem sokkal később Alekszej Miller újságírókkal közölte: "A Gazprom nem tud ingyen földgázt szállítani Ukrajnának és fennáll annak a veszélye, hogy megismétlődhet a 2009. év eleji helyzet".  Emlékezetes: 2009. januárjában az ukrán-orosz gázár vita miatt Ukrajna nem jutott orosz földgázhoz, így több hétig se Magyarországra, sem Európába nem jött a gáz a vezetékeken.

Az LMP véleménye szerint a nők munkaerő-piaci helyzete rosszabb lett az elmúlt négy évben, az Európai Bizottság nemrég publikált jelentése szerint tovább nőtt a nemek közötti bérszakadék Magyarországon - írta az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében Ertsey Katalin országgyűlési képviselő és Szél Bernadett, a párt társelnöke.