LMP;nemek közötti egyenlőség;bérszakadék;

- Tovább nőtt a bérszakadék a magyar férfiak és nők között

Az LMP véleménye szerint a nők munkaerő-piaci helyzete rosszabb lett az elmúlt négy évben, az Európai Bizottság nemrég publikált jelentése szerint tovább nőtt a nemek közötti bérszakadék Magyarországon - írta az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében Ertsey Katalin országgyűlési képviselő és Szél Bernadett, a párt társelnöke.

A két politikus arról számol be, hogy az Orbán-kormány alatt két és fél százalékkal nőtt a nemek közti bérkülönbség, "ami jórészt a kormányzati lépéseknek köszönhető". Hangsúlyozzák, hogy a nők és férfiak átlagos bruttó órabérének különbsége 2009 óta folyamatosan romlik, de a 2012-es adat kiugróan rossz. Mára már több mint húsz százalékkal marad el a nők átlagos bére férfiakétól - emelték ki.

A különbség fő okaként a nők "részmunkaidőbe szorulását" nevezik meg, amit "súlyosbított" a kormány adóreformja és az új munka törvénykönyve - írták.

Az LMP a részmunkaidővel szemben mindig is a teljes fizetéssel járó állások rugalmassá tételét és az "egyenlő munkáért egyenlő bért" elvének gyakorlatra váltását szorgalmazta - közölték.

Amíg nem lesznek nők kellő számban a döntéshozatalban, addig "ezektől a kormányoktól nem várható semmi javulás" - tették hozzá.

A nők számos pénzügyi döntést hoznak naponta, mégis jóval kevésbé érzik magukat felkészültnek a pénzügyeket tekintve, mint a férfiak - közölte felmérésének eredményét a Budapest Bank az MTI-vel pénteken.