Paralimpia;Szocsi;Vlagyimir Putyin;

Az ukránok mindenképpen lengetni akarták Szocsiban a független országuk zászlaját FOTÓ: EUROPRESS GETTY/IMAGES/TOM PENNINGTON

- Háborúba süllyedt a bajnokság

Vlagyimir Putyin orosz államfő egy napra felfüggesztette a krími konfliktust, és ott volt tegnap a szocsi téli paralimpiai játékok megnyitóján. Ami még meglepőbb: az Ukrajnában kialakult válsághelyzet ellenére rajthoz állnak Szocsiban a fogyatékkal élő ukrán sportolók. Eközben a tervek szerint az e hét végén rajtoló első osztályú ukrán labdarúgó-bajnokság valamennyi mérkőzését elhalasztották.

Philip Craven, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság vezetője a dpa hírügynökségnek adott pénteki interjúban arról beszélt, hogy folyamatos kapcsolatban áll Dmitrij Kozak orosz miniszterelnök-helyettessel, aki jelezte, hogy Putyin az ukrajnai konfliktus ellenére ott lesz a megnyitó ceremónián. S valóban, az Ukrajnában kialakult helyzet miatt ugyan több ország kormánya és uralkodóháza jelezte, hogy eredeti terveikkel ellentétben nem küldenek delegációt a paralimpia nyitóeseményére, Vlagyimir Putyin nem tehette meg, hogy távol maradjon. Igaz, az a terve, hogy az olimpiával Oroszországot visszavezeti a világ élvonalába, nem sikerült. Még vége sem volt az iszonyatos pénzen megrendezett téli játékoknak, de már senki nem beszélt róla: a világ figyelme az ukrajnai konfliktusra terelődött, amelybe azóta Oroszország is nyakig belesodródott.

A konfliktus sajnos a sportra is kihatással van, s persze negatív értelemben. A fogyatékkal élő ukrán sportolók ugyan részt vesznek a Szocsiban elkezdődött paralimpiai játékokon, egy sor más sportesemény azonban elmaradt, halasztást szenvedett, vagy más helyszínre költözött. Sőt, a szocsi részvétel is inkább politikai demonstrációnak tekinthető. Mint Valerij Szuszkevics, az Ukrán Paralimpiai Bizottság elnöke tegnap elmondta: "Remélem, hogy a demokrácia, az emberi jogok és a szabadság iránti vágy tovább nő" - majd hozzátette, "A küldöttség közösen határozott úgy, hogy lengetni akarja a független és önálló Ukrajna zászlaját". Szuszkevics arról is beszélt, hogy ha a játékok ideje alatt háború törne ki hazájukban, azonnali hatállyal távoznának az oroszországi paralimpia helyszínéről.

A hét elején még kérdéses volt, megrendezik-e az ukrán labdarúgó-válogatott barátságos mérkőzését az Egyesült Államokkal. Hogy az eredetileg tervezett helyszínen, Harkivban nem, az biztos volt, de hétfő este még úgy tűnt, nem utaznak el a válogatott labdarúgói Ciprusra, az új helyszínre sem. Végül kedden - alighanem a már Európában tartózkodó amerikai focisták nyomására - mégis pozitív döntés született, s az ukránok meg is nyerték a mérkőzést 2-0-ra.

A mai helyzet láttán szinte elképzelhetetlen, hogy fél évvel ezelőtt még az orosz-ukrán közös labdarúgó bajnokság tervéről tárgyaltak a szövetségek vezetői. Sőt, tavaly szeptemberben a szervezőbizottság vezetésével megbízott ismert orosz futballszakember, Valerij Gazzajev be is mutatta a tervet Moszkvában. Mint a bemutatón Gazzajev elmondta: különleges bajnokságot akarnak létrehozni azzal a céllal, hogy emeljék a két szomszédos ország labdarúgásának színvonalát, a stadionok látogatottságát. Az orosz szakember a Bajnokok Ligájában, valamint az Európa Ligában való szerepléshez szükséges pénzügyi stabilitás, valamint versenyképesség megteremtésével indokolta az Európában eddig példa nélkül álló közös bajnokság tervét.
Elképzelésük szerint a két európai sorozatban a hat legjobb orosz és a hat legjobb ukrán futballcsapat indult volna, függetlenül attól, hányadik helyen végez az egyesített bajnokságon. Az átállás a 2015/2016-os futballszezonban történt volna meg, de ehhez még szükség lett volna az orosz és az ukrán, valamint az európai szövetség támogatására is.

Gazzajev szeptemberben azt is elárulta, hogy a közös bajnokság egyik ötletgazdája Alekszej Miller, a Gazprom orosz állami gázóriás elnöke volt. "A Gazprom csak sikeres projektekbe fekteti a pénzét. Erről több alkalommal meggyőződtünk" - jelentette ki Gazzajev, aki emlékeztetett, az orosz cég a Bajnokok Ligájának támogatója, és nemrég szerződést kötött a Nemzetközi Labdarúgó Szövetséggel (FIFA) is. Hozzátette, a gázóriás nem az egyetlen szponzora lenne a közös bajnokságnak, az általa nyújtandó támogatás összege nem fogja meghaladni a tervezett éves költségvetés 40 százalékát. A Gazprom mellett más cégeknek is felkínálják a támogatás lehetőségét.

Az összköltséget évi egymilliárd euróra (körülbelül 300 milliárd forint) tervezték. Ebből 800 millión az egyesített bajnokság felső divíziójában szereplő csapatok osztoztak volna, 100 millió euró maradt volna a bajnokságon részt vevő további együtteseknek, és 51 millió jutott volna a két ország labdarúgó szövetségének. Az egyesített orosz-ukrán futballbajnokságot egyelőre öt évre tervezték.

Megjósoljuk, ez a terv legalább ugyanennyi időre most lekerül a napirendről. Nemhogy közös bajnokságot nem rendeznek, de e pillanatban az egész ukrán bajnokság megrendezése kérdésessé vált. E hét végén, a tervezett időpontban, nem rajtol el a szezon: valamennyi mérkőzést bizonytalan időre elnapolták.
Az oroszok és az ukránok most más harci terepen csatáznak.

Hosszantartó, súlyos betegség után, életének 80. évében pénteken elhunyt Balogh István, a súlyemelősport első magyar Európa-bajnoki érmének szerzője.