;

NAV;Horváth András;

Horváth András három hónappal ezelőtt lépett a nyilvánosság elé az ezermilliárdos áfacsalásokkal FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Nyomoznak az adóhatóság ellen

Hivatali visszaélés, csalás illetve adócsalás bűntettében nyomoz a Nemzeti Nyomozóiroda - derült ki Polt Péter legfőbb ügyész parlamenti válaszából. Az eljárás Horváth András volt NAV-dolgozó feljelentése nyomán indult.

Bár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nem adott hitelt a NAV-botrányt tavaly kirobbantó Horváth Andrásnak, aki az ezermilliárdos adó- és járulékcsalásokra, ezen belül legfőképp az áfavisszaélésekre hívta föl a figyelmet, erre az évre azért bejelentette, hogy az általános forgalmi adó lesz ellenőrzései fókuszában.

Végre információt kapott a nyilvánosság a Horváth feljelentése nyomán indult eljárásról is. Az ügyben a nyomozás folyamatosan és időszerűen halad - ezzel zárul Polt Péter legfőbb ügyész írásbeli válasza Schiffer Andrásnak és Vágó Gábornak. A két LMP-s képviselő a NAV-botrányról kérdezett "Milyen konkrét lépések történtek az áfacsalások ügyében?" címmel. Amikor Horváth András a botrányt kirobbantó adó-ellenőrzési szakember a nyilvánosság elé állt, a NAV egy egyetlen hétvége alatt lefolytatott vizsgálatra hivatkozva igyekezett cáfolni Horváth állításait, azt sugallva, hogy a NAV-nál minden tökéletesen működik - emlékeztettek a honatyák. Ugyanakkor a NAV feljelentése nyomán Horváth ellen kezdtek nyomozni, házkutatást tartottak nála.

Polt Péter válasza szerint a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozóiroda (NNI) korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztály kiemelt ügyek osztálya hivatali visszaélés, csalás illetve adócsalás bűntettében nyomoz. Meghallgatták Horváth Andrást és okirati bizonyítékokat szereztek be - írta a legfőbb ügyész. (Az utóbbi kitétel remélhetően nem kizárólag az ügy kirobbantójánál lefoglalt dokumentumokat jelenti.)

A nyomozóhatóság jelenleg azt vizsgálja, hogy a NAV-ban hogyan végezték az adóellenőrzéseket és a belső vizsgálatokat, illetve azt, hogy valóban az eredményes ellenőrzések meghiúsítása volt-e a célja a kiemelt adózókkal foglalkozó részleg megszüntetésének - derül ki Polt szövegéből.

Közben szinte szó szerint azt a megfogalmazást használta a NAV bűnügyi szóvivője egy kétmilliárd forintos áfacsalás felgöngyölítéséről beszámolva, amit Horváth András. „A gyanúsítottak, a többi között étolaj és cukor kereskedelmével foglalkozó gazdasági társaságokat működtettek, amelyek a papíron Szlovákiából beszerzett árukat egy cégláncolat közbeiktatásával, főként multinacionális üzletláncoknak és nagyüzemi felhasználóknak értékesítették” – mondta az MTI-nek Sárközi Alexandra.

A bűnszervezetre egyszerre több mint ötven helyszínen, 200 pénzügyi nyomozó, adórevizor és pénzügyőr csapott le.
A bűnszervezet nyolc tagját előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság, a cégláncolatban stróman ügyvezetőként közreműködő 5 hajléktalan férfit pedig közokirat-hamisítás miatt hallgatták ki - közölte a szóvivő.

Ebből a hírből is az derül ki, hogy csak a strómanokat fülelték le - mondta lapunknak Horváth András. Pedig a NAV tudja, hogy az áfacsalással beszerzett termékek kereskedelmi láncok polcain kötnek ki, de arról nem szól a hír, hogy ezek ellen is felléptek volna. A megrendelőket tehát megint futni hagyják - folytatta.

Az áfacsalások olyan volumenben zajlanak, hogy az már a külkereskedelmi statisztikán is látszik. A magyar élelmiszer-gazdaság legnagyobb felvevője Szlovákia - hívta föl a figyelmet Raskó György agrárvállalkozó közgazdász Facebook-bejegyzésében.

Ugyanakkor Szlovákia a harmadik legnagyobb élelmiszerszállítónk, ráadásul a forgalomban nagyrészt azonos termékféleségek - gabona, cukor, kávé, tea - vesznek részt. Valóban nehéz megmagyarázni, hogy hatalmas mennyiségben szállítanak például kristálycukrot mindkét irányba, ha nem tételezünk föl adócsalást - kommentálta a statisztikát Horváth András.

Sőt, sokszor ugyanaz a cég exportálja és importálja ugyanazt a terméket. Gyakran az áru csak papíron megy át a határon, ezzel lehetővé téve, hogy az áfát elcsalják. Az adószakember szerint egyébként ugyanez a helyzet más termékekkel, például az étolajjal és más relációkkal is, a román-magyar kereskedelemben is megfigyelhető ez a jelenség.

Hogy ne szálljon ránk a NAV

Az áfa rendszere bonyolult, ez ad módot a csalásokra, ugyanakkor a becsületes adózóknak sem egyszerű úgy eljárniuk, hogy a NAV elfogadja, hogy jogosan igénylik vissza az áfát. Mivel az értékesítési láncban résztvevő adóalanyok egymástól is függnek, a partner mulasztása vagy csalárdsága okán a becsületes fél is az adóhatóság célkeresztjébe kerülhet, különösen, ha jóhiszeműségét nem tudja alátámasztani - figyelmeztet Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója.

Ha a formailag korrekt számla alapján a vevő érvényesíti adólevonási jogát, a rosszhiszeműség, a csalás bizonyítása az adóhatóság feladata. A jóhiszemű adóalanyoknak a legnagyobb problémát a határokon átnyúló értékesítés jelenti, az adóhatóság nem mindig fogadja el a kiszállításaik igazolására bemutatott dokumentumokat. A nemzetközi közúti árufuvarozási okmány (CMR) nem mindig elég az adóellenőröknek. Szükség lehet átvételi nyilatkozatra, a vevő által befogadott szállítólevélre, teljesítési igazolásra, menetlevélre, GPS-adatokra, raktárbevételi elismervényre, hiteles közjegyzői, ügyvédi igazolásra, postai, vasúti szállítási igazolásra.

A vásárlók szerencsére sokkal könnyebb helyzetben vannak, ha igazolni akarják, hogy jogszerűen éltek adólevonási jogukkal, mivel ez esetben a bizonyítás a hatóságot terheli. Főszabály szerint az adólevonási jog annyiban illeti meg az adóalanyokat, amennyiben a beszerzett terméket, szolgáltatást saját adóköteles tevékenységük érdekében használják fel, és rendelkeznek nevükre kiállított, formailag helyes számlával.

Valami nem stimmel az őszödi beszéd kiszivárogtatásáról készült, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) által nemrég nyilvánosságra hozott jelentés egyikével - hívta fel lapunk figyelmét egy szakértő. Az AH, mint ismert, megszüntette a jogelőd Nemzetbiztonsági Hivatal által készített "Gyümölcsöskert", illetve "Gerilla" című titkosszolgálati jelentések minősítését és azokat honlapján anonimizálva nyilvánosságra hozta. (Érdekesség, az AH honlapján a két mostani jelentésen kívül egy tavalyi közlemény található, amely a Portik-Laborc találkozók egy dokumentumainak felülvizsgálatáról szól. Ezen túl a weblapon semmilyen érdemi információ nem található.)