takarékszövetkezetek;Országos Takarékszövetkezeti Szövetség;

Ellehetetlenítés, kettévágás vagy elfoglalás vár a takarékszövetkezetek szövetségére? Fotó: Vajda József/Népszava

- Repedés keletkezett a takarékoknál

Egyelőre az érdekeltek is csak találgatják, hogy mi lehet a hatalom szándéka a kormánynak egyelőre ellenálló takarékszövetkezeti szövetséggel. Ellehetetlenítés, kettévágás vagy elfoglalás? Az utóbbira egyelőre kevés az esély, hiszen a "kormánypártiak" masszív kisebbségben vannak. Képviselőik lemondtak tisztségeikről.

Szakad az OTSZ - ezzel a határozott címmel számolt be a magyartakarék.blog.hu arról, hogy lemondott az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség néhány vezetője. Szakadásról valójában még korai beszélni, nem lépett ki senki a szövetségből, de az igaz, hogy a lemondók jól beazonosíthatóan a takarékoknak ahhoz a köréhez tartoznak, amelynek vezetői, tulajdonosai egyre egyértelműbben támogatják a kormányzat erőszakos lépéseit a takarékszövetkezeti rendszer átalakítására.

A szakadás mint kifejezés azért sem látszik - jelenleg - indokoltnak, mert a különutas szövetkezetek tizenöten vannak, az OTSZ-ben viszont 105 kisbank tag. Annyit érdemes még tudni, hogy a blogot a szövetkezeti rendszert nyár óta felügyelő, az állam befolyása alatt álló Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) szerkeszti.

A blognak Sebestyén István, a felügyelőbizottság elnöke, Pénzes Lászlóné felügyelőbizottsági tag és Vida József elnökségi tag is megerősítette lemondásának tényét, Utóbbi két vezető indoklásában leszögezte: nem szolgálja a takarékszövetkezeti szektor érdekeit az OTSZ, illetve a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) elmúlt hónapokban folytatott kommunikációja.

indhárman a tizenötök valamelyikének vezetője. Ezek azok a takarékszövetkezetek, amelyek A Magyar Takarék Zrt.-ben lettek tulajdonosok (egyébként magánemberként a szóban forgó vezetők is), márpedig sajtóhírek szerint a Magyar Takarék az egyetlen pályázó a Takarékbank privatizációs pályázatán. Sebestyén István a Bács-Kiskun megyei Fókusz Takarékszövetkezetben, Pénzesné a Hajdú Takarékban, Vida József pedig Szentgálon érdekelt. A két úr tagja az SZHISZ elnökének - Lontai Dánielnek a - támogatására tavaly létrehozott elnöki tanácsadó testületnek. Január óta fontos pozíciót töltenek be a Magyar Takarék-ban is.

A lemondók elsősorban a takarékok kommunikációját támadják, a belső harcnak volt már ilyen fordulata. Kommunikáció alatt elsősorban Dávid Ferenc határozott, a kormánynak a szektort "megvédő" intézkedéseit határozottan bíráló nyilatkozatait kell érteni. Ő a VOSZ főtitkára, és Demján Sándor (aki a VOSZ-t és az OTSZ-t is vezeti) megbízásából végzi a takarékszövetkezeti szövetség kommunikációját. A kormánypárti takszövök néhány hónappal ezelőtti támadását visszaverték, egyébként a 105 kisbankból 85 a VOSZ-nak is tagja - mondta lapunknak Dávid.

A különutasok szerint az OTSZ illetve a takarékok közössége nem azért nem tudott pályázni a Takarékbank privatizálásán - ahogy ők állítják -, mert olyan feltételeket alakítottak ki, hogy ne tudjanak, hanem mert ügyetlenek voltak. Az eredményes pályázat "sok munkát és idő- és energiaráfordítást igényelt volna" - írta lemondólevelében Vida. Lehet, hogy az OTSZ ügyetlen volt, de akkor Vida úr miért nem segített a pályázatban - teszi föl most a kérdést Dávid Ferenc. Ugyanez a levél pénzügyi problémákra is céloz: "az OTSZ fölöslegesen szórja a pénzt". Ez a kritika is különös Dávid szerint, hiszen a lemondók között van az fb elnöke és egyik további tagja, vajon miért nem léptek föl eddig ebben az ügyben?

A takarékrendszer feletti állami ellenőrzésért folyó harc tehát elérte az OTSZ-t is. A helyzet ismerői szerint többféle forgatókönyv is elképzelhető a közeljövőre. A kormányerők megpróbálhatják ketté szakítani a szövetséget, létrehozva egy nekik kedves szervezetet. Erre a változatra utalhat a blog címe. Lehetséges, hogy később megpróbálják átvenni a vezetést, és a mostani lépés csak taktikai visszavonulás. De az is lehet, hogy ellehetetlenítik, eljelentéktelenítik az átalakításnak ellenálló OTSZ-t.

Szívinfarktusban hunyt el a ráckevei bíróság tárgyalótermében 2014. február 18-án a 73 éves Pataki József, aki azért indított pert, hogy visszakapja évekkel ezelőtt kölcsönadott pénzét. A köztiszteletben álló egykori vállalkozó feldühödött, mert a hitel kezese-felvevője, az alperes letagadta, hogy a szerződésen az ő neve szerepel. Nem másról van szó, mint a helyi önkormányzat fideszes alpolgármesteréről.