per;polgármester;kölcsön;Ráckeve;Pataki József;Bukri József;Bukriné Gyengési Erzsébet;

- Forrnak az indulatok

Szívinfarktusban hunyt el a ráckevei bíróság tárgyalótermében 2014. február 18-án a 73 éves Pataki József, aki azért indított pert, hogy visszakapja évekkel ezelőtt kölcsönadott pénzét. A köztiszteletben álló egykori vállalkozó feldühödött, mert a hitel kezese-felvevője, az alperes letagadta, hogy a szerződésen az ő neve szerepel. Nem másról van szó, mint a helyi önkormányzat fideszes alpolgármesteréről.

A történet négy évvel ezelőtt kezdődött - mesélte Tóth Csaba, az elhunyt felperes unokája lapunk érdeklődésére. Elmondta: nagyapja Pataki József egykori vállalkozótól, unokaöccse Bukri József vállalkozó 2009 decemberében, majd 2011 júniusában, összesen 18 millió forintot kért kölcsön 3 százalékos kamatra. Időközben azonban, két évvel ezelőtt, a kölcsönfelvevő elhalálozott.

Bukri József özvegye, Bukriné Gyengési Erzsébet (Ráckeve fideszes alpolgármestere) azonban mindössze mintegy 6 millió forintot törlesztett. Ezért Pataki József a bíróságon keresztül szerette volna behajtani a tartozást. Pataki József unokája szerint az alpolgármester asszony az első kölcsönszerződést kezesként, míg a másodikat már hitelfelvevőként írta alá.

Az alperes sem az első múlt évi, sem pedig az idei február 18-i tárgyaláson nem ismerte el, hogy az általa aláírt papírok hitelesek lennének. Kijelentette: az aláírás nem tőle származik. A felperes által felkért írásszakértői vélemény azonban azt állapította meg, hogy 99,9 százalékban az aláírás hitelesen az alperestől származik.

A ráckevei alpolgármester ennek ellenére is tagadta, hogy ő írta volna alá az említett kölcsönadási dokumentumokat, ami annyira felbőszítette a felperest, hogy szíve hirtelen megállt. A teremben lévő családtagok hiába siettek segítségére, a helyszínre érkező mentők csaknem háromnegyed órán keresztül harcoltak életéért, ám sajnos nem sikerült újraéleszteni az idős férfit.

Tóth Csaba, a felperes unokája közölte: nagyapja életének utolsó mondata az volt, hogy megelégszik 15 millió forinttal, a kamatokat nem követeli, és ha ezt az összeget megkapja, eltekint attól, hogy egy 2013. márciusában rögzített, a hitelt bizonyító hangfelvételt (amiben Bukriné elismeri a kölcsön tényét) a bíróságon bizonyítékként lejátszák.

Az ügy pikantériája az is, hogy Pataki József (felperes) jól jövedelmező raklapgyártó vállalkozását 2005-ben térítésmentesen átadta Bukri Józsefnek (az alperes alpolgármester férjének).  Az elhunyt felperes unokája szerint a február 18-i félbeszakadt tárgyalás óta az alperes alpolgármester rendőri védelem alatt áll, mert a bíróság folyosóján a tragédiát követően az érintett felek hozzátartozói között heves szóváltás zajlott le.

Érdekesség, hogy Tóth Csaba és Bukriné háza között mintegy 100 méter távolság van, így az utcában vigyázó rendőrautó nemcsak az alpolgármestert védi, hanem Tóth Csaba úgy véli "őt is szemmel tartják, nehogy bántalmazza az alpolgármestert, akit nagyapja haláláért felelősnek tart."  Tóth Csaba közölte azt is, hogy a bíróság a félbeszakadt tárgyalást, csak az elhunyt Pataki József hagyatéki eljárásának lezárulta után folytatja.

A Ráckevei Hírhatár online újság tudósítása szerint 2014. február 21-én, pénteken képviselő-testületi ülést tartottak Ráckevén, melyen Szadai József polgármester javasolta az alpolgármester menesztését.

Azonban Bukriné Gyengési Erzsébet alpolgármester a helyén maradt, mert a testület két fideszes támogatású tagja a javaslat ellen volt. Szerettük volna megszólaltatni Bukriné Gyengési Erzsébet alperest, hívtuk mobiltelefonján, üzenetet hagytunk neki, ám lapzártánkig nem hívott vissza.

Ezen a héten tanulmányozhatják az Országgyűlés mentelmi bizottságának tagjai Simon Gábor volt képviselő hozzátartozóinak vagyonnyilatkozatát - közölte a bizottság KDNP-s elnöke, Rubovszky György a testület ülése után. A "következtetéseket" jövő hétfőn vonja majd le a bizottság. Az ülésen sem Simon Gábor, sem a szocialista képviselők nem voltak jelen.