Mint mondta, a legutóbbi hadgyakorlat során a Kínai Néphadsereg minél hamarabb próbálta elfoglalni a szigeteket, s a japán erők jelentős mértékű megsemmisítésére törekedett. Bár Kína nem erősítette meg a kapitány értesüléseit, az amerikai tiszt úgy vélekedett, hogy a szándék egyértelmű volt. Ugyanakkor még azt sem tartja kizártnak, hogy az estleges célpont a Japán déli részén, Okinavánál elhelyezkedő Rjukju-szigetek lehetett.
Ez utóbbi a II. világháború után, a japánok kapitulációját követően az Egyesült Államok ellenőrzése alá került, 1972-ben azonban visszakapta Japán, de azóta is amerikai katonai bázisoknak ad otthont. A Szenkaku-szigetek hovatartozásáról már régóta dúl a mind hevesebbé váló vita Japán és Kína között. Ugyan az öt sziget teljesen lakatlan, 1968-ban kiderült, hogy a környező tengerfenék alatt kőolaj rejlik. A sziget ellenőrzését 1971-ben adta át az Egyesült Államok Japánnak. Kína mellett Tajvan is igényt tart rá.
Az amerikai haditengerészet kapitánya egy San Diegó-i konferencián annak a véleményének adott hangot, hogy Kína egyre erőszakosabban akarja ellenőrzés alá vonni a térséget. Kifejtette, a partőrség hajói és a kínai haditengerészeti erők „egy sor koordinált provokációt hajtottak végre a szomszéd országok ijesztgetésére”. A hadgyakorlatban a Kínai Néphadsereg mintegy 40 ezer katonája vett részt. A gyakorlat során a japánok heves katonai ellenállását is modellezték.
Szakértők szerint teljesen megalapozottak Japán Kínával kapcsolatos aggodalmai már csak amiatt is, mert a hadgyakorlat során Peking egyebek mellett repülőgéphordozó-anyahajót is felvonultatott a Dél-Kínai tenger térségében. Kína az utóbbi hónapokban bejelentette, további jelentős fejlesztéseket tervez hadiiparában.